'Jdi deset kroků rovně a pak ostře doprava.' Speciální brýle mohou nevidomým nahradit vodicího psa

Vodicí pes vměstnaný do slepeckých brýlí. Tak by se ve zkratce dal popsat maďarský vynález, který začnou testovat tuzemští zrakově handicapovaní. Hlasem ovládané brýle jim budou popisovat cestu díky speciálnímu softwaru: data pro přesnou lokalizaci získají z vestavěných kamer a čidel rozmístěných po trase.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brýle se jmenují jednoduše EVA, což je zkratka z anglického Extended Visual Assistant (v překladu něco jako rozšířený nebo vylepšený vizuální asistent nebo pomocník). Mají umět reagovat na hlasové ovládání a číst text, poznají bankovky nebo zboží a pomůžou s odpovědí na esemesky nebo e-maily.

Zařízení vypadá na první pohled jako běžné sluneční brýle. Vyniknou tak lépe dvě malé tmavé čočky kamer na obroučkách. Díky nim zvládnout brýle to nejdůležitější – tedy přesnou navigaci.

Jako navigace v autě

Zařízení představuje Sylvie Walterová, která se svými třemi kolegy řídí projekt z Budapešti.

Dotýkat se uměleckých děl. Unikátní výstava dovolí nevidomým osahat si ve virtuální realitě známé sochy

Číst článek

„Brýle budou spárované s mobilním telefonem. V něm poběží speciální aplikace, která bude zpracovávat dostupná data z čidel a kamer. Pak bude prostřednictvím sluchátek hadindicapované navigovat ve stylu ‚jdi deset kroků rovně, pak ostře doprava’,“ popisuje Radiožurnálu Sylvie Walterová.

Trh na tyto brýle je obrovský. Podle údajů maďarského startupu EVA žije na celém světě 300 milionů lidí s postižením zraku. V Evropě jich je 26 milionů. I kdyby měly brýle pomoci jen části z nich, dávala by v tuhle chvíli dvouletá práce na projektu expertům smysl. 

Kromě dvou kamer budou brýle využívat GPS a také data ze speciálních čidel a senzorů. Ty musí být rozmístěny tak, aby zajistily naprosto přesnou orientaci především v budovách a v místech, kde je problém s příjmem GPS signálu.

Na testování se budou podílet i Češi

Pro slepce je nejlepší New York, v Praze musíte do barů po schodech, líčí nevidomý cestovatel

Číst článek

Zařízení už funguje, teď chtějí vynálezci vyrobit stovku prototypů a rozeslat je po celém světě do ústavů, kde se starají o zrakově handicapované. Podle ohlasů pak připraví sériovou výrobu.

Na testování se budou podílet také čeští a slovenští handicapovaní. Prototypy brýlí by k nim podle Sylvie Walterové měly doputovat na přelomu roku. Na trhu by se pak brýle mohly objevit za další rok – tedy v roce 2020.

Otazníkem ještě zůstává vybudování infrastruktur čidel a senzorů, jejichž data budou k super přesné hlasové navigaci potřeba.

Předpokládaná cena brýlí se má pohybovat po přepočtu na koruny zhruba na úrovni dvou průměrných českých měsíčních platů.

Petr Kološ, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme