Buněčná terapie jako revoluční typ léčby rakoviny. V Ostravě na něm pracuje držitel ceny Neuron

Ještě před pár lety by si Ostravu nikdo se špičkovým biomedicínským výzkumem nespojil. Dnes je to ale jinak. Svou základnu tam má mezinárodní vědecký tým v čele s Michalem Šimíčkem. Dělat vědu z Ostravy ale podle něj není hendikep. Šimíček je dalším z vědců, které Radiožurnál navštívil v reportážním seriálu o laureátech cen Neuron.

Seriál Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obarvené buňky rakoviny prsu pod elektronovým mikroskopem

Jedna dávka buněčné terapie se cenově pohybuje okolo 10 milion korun (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„To nejdůležitější je tady, ty hlavy. To jsou doktorští studenti, lidé z Francie, Itálie, Indie, Polska…Všichni tady mluvíme anglicky. Jsme součástí kliniky hematologie, takže náš výzkum se týká obecně hematoonkologických onemocnění, to znamená nádorů krve a krvetvorného systému, například leukémie, mnohočetný myelom a podobná onemocnění,“ popisuje Šimíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Šimíček vede v Ostravě výzkum buněčných terapií pro různé typy rakoviny. Více si poslechněte v reportáži

„Právě jsme vešli do hlavní centrální laboratoře, kde provádíme širokou paletu biochemických a molekulárně biologických experimentů,“ říká. Toto pracoviště má sice hodně krátkou historií, ale úspěchy a ocenění už tady sbírají. Michal Šimíček je mimo jiné jeden z těch, který drží třetím rokem cenu Neuron pro mladé vědce.

„Je to poděkování nejenom mně, ale samozřejmě celému týmu, že se nám v podstatě podařilo téměř na zelené louce v Ostravě vybudovat pracoviště biomedicínského výzkumu, které tady před pěti nebo šesti lety prakticky neexistovalo. Dnes máme velmi kvalitní publikace, několik žádostí o mezinárodní patent,“

Věda se podle Šimíčka z Ostravy rozhodně dělat dá. Pro běžnou každodenní činnost tady mají vše potřebné. Šimíček předtím působil na různých pracovištích ve světě, třeba v anglickém Cambridge.

Z oxidu uhličitého na užitečné palivo. Martin Setvín získal Cenu Neuron za výzkum v oblasti fyziky

Číst článek

Buněčná terapie

„Pracujeme na jednom z nejvíce revolučních typu léčby, na buněčné terapii, která je ovšem jedna z nejdražších, ne-li nejdražší pro onkologické pacienty. Řádově se ta jedna dávka pohybuje okolo 10 milionů. S přístupy, které se snažíme v laboratoři vyvinout, bychom v řádu několika let byli schopni cenu výrazně snížit, řekněme až na stovky tisíc korun. To znamená, udělat ji široce dostupnou. Tím samozřejmě pomoct pacientům i celkově ekonomice.“

Na tom stejném ale pracují i další vědci, které Šimíček sleduje. „Věda je o spolupráci, ale zároveň je to jedna velká soutěž. Myslím si, že máme nápady, které zatím nebyly nijak publikovány, takže potenciál tady je a věřím, že toho dosáhneme co nejrychleji,“ dodává.

Ve výhledu několika let se toto centrum bude stěhovat. Ostravu ale výzkumný tým a mladý docent v jeho čele neopustí. Přesunou se do nové budovy v areálu ostravské lékařské fakulty.

Iva Havlíčková, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme