Archeologové z plzeňské univerzity pokračují v úspěšných vykopávkách na lokalitě Castrum Novum

Tým archeologů z plzeňské univerzity objevil v zaniklé římské kolonii nedaleko Říma pozůstatky divadla. Pokračuje tak v několikaletém výzkumu pevnosti Castrum Novum založené roku 264 před Kristem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykopávkám na lokalitě Castrum Novum v italském městečku Santa Marinella jsme se věnovali také před rokem

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z vykopávek v italské Santa Marinelle

O pozůstatcích divadla archeologové věděli dlouho, ale až letos se podařilo pozemek odkoupit od soukromého majitele.

V severozápadním rohu Castra Nova tak odkrývají kousek po kousku nejen samotné divadlo, které pokrývá plochu přibližně 30x30 metrů, ale také hradby a další hroby.  

„Divadlo se skládá z tribuny, orchestry, pódia, přístupových koridorů a samozřejmě ze zdobené scény. Takže tady nacházíme nejen spoustu mincí, ale také štuků zdobených zelenou, červenou nebo bílou barvou. Jsou tady také hlavice sloupů a podobně,“ říká archeolog Michal Preusz.

Odkrývání divadla začalo letos a skončit by mělo příští sezonu. Římská kolonie Castrum novum vznikla ve třetím století před Kristem a pozůstatky města byly známy už v 18. století. Nálezy z prvních vykopávek jsou dodnes součástí vatikánských muzeí. 

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme