Češi přišli na to, jak v poušti získat vodu. Projekt S.A.W.E.R. představí na EXPO 2020

Už v sobotu na Radiožurnálu startuje nový vědecko-technický pořad Experiment, který přiblíží zákulisí vědy, nových technologií, ale i toho, nad čím experti v Česku bádají. První díl se bude věnovat mimo jiné projektu S.A.W.E.R. Vyrábět vodu ze vzduchu zní jako sci-fi, ale právě tak se chtějí prezentovat čeští vědci na světové výstavě EXPO 2020.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda

Voda | Zdroj: Pixabay

Na projektu se podílejí pražské ČVUT a jeho Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) a Botanický ústav Akademie věd. Speciální kontejnerová jednotka bude vyrobenou vodu používat mimo jiné na rekultivaci pouště.

Vědci z UCEEB mají zatím hotové výpočty pro fungování S.A.W.E.R. a teď začínají pracovat na prototypu.

Nový pořad o vědě a technologiích Experiment si nalaďte vždy v sobotu po deváté hodině dopoledne na Radiožurnálu. První díl vysíláme v sobotu 6. ledna.

„Používáme v podstatě podobný princip, jaký se používá pro průmyslové odvlhčování, kdy desikant dokáže i z relativně suchého vzduchu dostat molekuly na svůj povrch a potom je uvolnit s využitím tepla do vzduchu zpátky,“ popisuje Radiožurnálu docent Tomáš Matuška, jak bude fungovat.

S.A.W.E.R. bude podle Matuškových odhadů schopný vyrobit zhruba 100 litrů vody denně. Vyrobená voda pak projde přes speciální bioreaktor, který vyvíjí Botanický ústav, a naváže na sebe živiny.

Díky S.A.W.E.R. se tak v poušti budou moct pěstovat rostliny, které by jinak v těchto extrémních podmínkách nevyrostly. Autorem myšlenky je generální komisař české účasti na EXPO 2020 Jiří František Potužník.

„Když jsme dostali v Miláně bronzovou cenu za architekturu a inovace, tak jsem si říkal, jak inovace potenciálně na příštím EXPO prezentovat, abychom neprezentovali jednotlivé výsledky výzkumů českých vědců, ale abychom představili nějaký systém, který bude současně řešením nějakého světového problému. A napadlo mě zaměřit se na nejpalčivější problém současnosti a budoucnosti, což je nedostatek vody,“ uvádí Potužník.

EXPO začíná na podzim 2020. Český pavilon by se mohl začít stavět v lednu 2019.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme