Čeští chemici vyřešili problém, co s použitým fritovacím olejem. Jejich technologie dobývá svět

Biotechnologie z českých laboratoří dobývá svět. O technologii, která přeměňuje použitý fritovací olej na bioplast, jenž nezatěžuje životní prostředí, je nově zájem ve Spojených státech. I kvůli tamní vysoké spotřebě fritovacího oleje. Technologie, kterou vytvořila společnost Nafigate Corporation, má hodnotu jedné miliardy amerických dolarů, tedy asi 24 miliard korun.

Doporučujeme Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci vyvinuli metodu na zpracování použitého fritovacího oleje.

Čeští vědci vyvinuli metodu na zpracování použitého fritovacího oleje. | Foto: Chmee2, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Co s použitým fritovacím olejem? Takovou otázku si kladli i v laboratořích Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Právě tam totiž vznikla biotechnologie Hydal, která po Číně dobývá i Spojené státy. Použitý fritovací olej už nemusí zatěžovat životní prostředí, ale promění se na biopolymery PHA, tedy umělou hmotu, která se v přírodě rychle rozloží. Cesta k její výrobě ale nebyla jednoduchá.

„První výzkumné práce započaly v roce 2006. V roce 2012 uzavřelo VUT licenční smlouvu s naší firmou a teď po jedenácti letech je technologie připravená k průmyslovému využití. To znamená, že první část cesty trvala jedenáct let," řekla Radiožurnálu Lenka Mynářová, ředitelka společnosti Nafigate Corporation.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští chemici vyvinuli technologii na zpracování použitého fritovacího oleje.

Podle předního odborníka na polymery má biotechnologie Hydal hodnotu miliardy dolarů, tedy zhruba 24 miliard korun. Společnost Nafigate Corporation do jejího vývoje investovala 100 milionů korun. V českých laboratořích na ní pracuje 50 lidí. Biotechnologie Hydal nejdřív zamířila na čínský trh.

„Jednak proto, že je to největší světový trh s bioplasty a zároveň je to největší trh s odpadním olejem na světě. Pro představu, oficiální odhady hovoří o tom, že roční objem trhu s použitým fritovacím olejem, který je pod vládní kontrolou, je 12 milionů tun. Stravovací návyky 1,3 miliardy lidí jsou postavené na fritování a smažení," dodává Mynářová.

Jedna továrna za 50 milionů eur

Celkem se v Číně zatím počítá s třemi desítkami fabrik. Hydal teď hledá investory také ve Spojených státech. Zájem o českou biotechnologii má třeba město New York, firmy, které vykupují použitý olej, nebo třeba společnosti Whirlpool a Apple. Zájemců mezi investory je v Americe podle Lenky Mynářové 17. Kolik jich ale nakonec přelomovou technologii skutečně podpoří penězi, zatím není jasné. Návratnost má přitom firma spočítanou na 15 let.

Vědecká revoluce? Nejstarší předek by mohl pocházet z Evropy, a ne Afriky, jak se vědci domnívali

Číst článek

„Investice do jedné továrny Hydalu činí asi 50 milionů eur. Jednání s investory jsou dlouhodobá záležitost, rozhodně to není otázky týdnů nebo měsíců, takže v ideálním případě by za přibližně tři až čtyři roky by mohla být první linka Hydalu tady ve Spojených státech v provozu," řekla Mynářová.

Yash Khanna, světový expert na polymery, objevil českou biotechnologii Hydal díky ocenění Frost and Sullivan za nejlepší technologickou inovaci a víc než dva roky pracuje v jeho týmu. Podle něj jde o přelomovou technologii.

Praha vybrala tunu fritovacího oleje

„Ve Spojených státech roste zájem o výrobky, které pomáhají chránit životní prostředí. PHA mohou pomoci v boji se znečišťováním oceánů, navíc nevyužívají fosilní paliva. Řeší problém s odpadním olejem a nezatěžují přírodu. Takže si myslím, že investoři by měli mít velký zájem dát do toho nápadu svoje peníze. Podle mě jsou PHA polymery plasty budoucnosti," vysvětlil Khann.

Technologie inspirovaná přírodou. Berušky možná ovlivní skládaní deštníků nebo solárních panelů

Číst článek

Problém, co s použitým olejem, se snaží řešit i čím dál víc měst v Česku. Už desítky jich rozmístily do svých ulic speciální popelnice na použitý olej. Třeba východočeské Lázně Bělohrad nabízejí červené sběrné nádoby od letošního března. Starosta Pavel Šubr před časem vysvětlil, proč ekologickou likvidaci olejů radnice podpořila.

„Víme, jaké dělá problémy na čističkách odpadních vod to, že lidi je vylévají normálně do odpadů. Objevila se i nabídka, že jsme měli možnost získat sběrné nádoby. Takže jsme do toho šli a čekáme, jaká bude odezva od lidí. Lidé se budou muset trochu naučit, že rostlinný olej můžou sbírat do PET lahví a odevzdávat," říká Šubr.

I Praha v prosinci minulého roku umožnila svým obyvatelům ve všech 20 sběrných dvorech, které provozuje, odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky. Lidé tak od loňského prosince odevzdali přes tisíc kilogramů olejů a tuků, které by jinak skončily v kanalizaci.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme