Věda pro děti: Proč slzíme při krájení cibule a jak tomu zabránit?

Cibule je důležitou ingrediencí při přípravě mnoha jídel. Nechybí v žádné kuchyni, navíc je plná zdravých látek a vitamínů. Průměrný Čech ročně spořádá asi 10 kilogramů cibule. Není divu. Většina receptů totiž začíná větou „nakrájejte cibulku na drobno“. A tady přichází ten kámen úrazu. Jak neronit při krájení cibule slzy? A proč vůbec slzíme?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taky při krájení cibule brečíte?

Taky při krájení cibule brečíte? | Zdroj: Shutterstock

Rostliny si z půdy berou různé živiny, třeba vodík, kyslík, vápník, zinek a další. A konkrétně cibule čerpá z půdy hojně sirné složky. Samozřejmě je jich pak plná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč slzíme při krájení cibule?

A když dojde na její krájení, naruší se buňky v plodině a látky, které jsou normálně v cibuli oddělené, spolu začnou reagovat. Výsledkem reakce je thiopropanal S-oxid.

Tato chemická látka je vlastně pro cibuli obranou. Chrání ji před škůdci, tedy před mikroby a živočichy. Jedním z těch živočichů jsou vlastně i lidé.

Když se totiž rozruší povrch cibule, nestálá chemikálie se rychle vypaří a změní se na dráždivý plyn, který si najde cestu k našim očím. V oku se setká s tekutinou, která udržuje oči vlhké a chrání duhovku.

Věda pro děti: Opravdu ženy pláčou častěji než muži? A kde se berou slzy?

Číst článek

Tak se plyn promění na kyselinu sulfanovou a ta začne dráždit senzorické nervy v našem oku. Proto cítíme nepříjemné pálení. A to nás přiměje k slzám. Oko totiž začne kyselinu pomocí slz vyplavovat.

Ne všechny cibule ale dráždí stejně. Neví se přesně, proč jsou některé odrůdy snesitelnější než jiné. Nejpravděpodobnější teorie naznačuje, že záleží na množství sirných složek, které cibule absorbuje z půdy, kde roste. Čím je obsah síry v půdě vyšší, tím více pak slzíme. Může také záležet na čerstvosti cibule.

Jak neslzet

Na závěr ještě pár triků, jak se slzám při krájení cibule vyhnout. Můžete krájet v potápěčských brýlích, které zakrývají oči i nos, nebo zkusit brýle lyžařské.

Věda pro děti: Je čokoláda zdravá, nebo byste se jí měli vyhnout? Jak si správně vybrat?

Číst článek

Nebo můžete zkusit trik se žvýkáním chleba při krájení. Zde by mělo jít o ošálení naší psychiky. Nemyslíme na slzení, protože se soustředíme na žvýkání a oči nás budou pálit méně.

Radí se také dát cibuli na pár minut do mrazáku nebo krájet u větráku.

Pomoci by měla i studená voda. Látky v cibuli reagují s vodou, takže se tolik nedostane k našim očím. S chlazením se zase zmírní látkové reakce probíhajících cibuli.

Dále je tu trik šéfkuchařů, který souvisí se správným odkrojením spodní části cibule. Tam je totiž nejvíce složek, které nás dráždí. Tato část by se neměla odkrojit vodorovně. Nožem se musí zajet šikmo do hloubky a odstranit část ve tvaru kužele. Zbytek cibule se pak oloupe a nakrájí tak, že spodní část, kde jsme udělali otvor, stále stojí na prkýnku, aby se zbylé plyny nepřenášely.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme