Skutečný jednorožec? Převratnou metodu využívají vědci ke genetickým modifikacím, má ale i stinnou stránku

Biologové budou brzy umět genetickými zásahy stvořit natolik vylepšená zvířata, že se možná někteří odváží „vyrobit" i draka s křídly nebo třeba pohádkového jednorožce. Umožňuje to převratná metoda „crisprů“, která je několik let hitem molekulární biologie. Jenže to má i stinnou stránku, popisuje reportáž Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Metodu „crisprů“ vloni zneužil čínský vědec, který pozměnil genetickou informaci lidských embryí a nechal je vyvinout až k porodu dvojčat Luly a Nany. Vědecká komunita čínského profesora zavrhla a on sám po zásahu úřadů zmizel. Nezvěstný je už skoro dva měsíce. Biologové se navíc obávají, že podobné experimenty budou pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Radiožurnálu o genetických modifikacích

„CRISPR jako takový se teď stává základní a nejjednodušší technologií pro editaci genů nebo modifikaci genů,“ řekl Radiožurnálu biolog Radislav Sedláček, který vede unikátní laboratoř v biotechnologickém a biomedicínském centru (BIOCEV) ve Vestci u Prahy.

Prostá a geniální

Genomy embryí v centru editují jak na běžícím pásu, jde ale převážně o myši. „Technologie to je úplně stejná,“ dodal Sedláček.

Jedná se o natolik prostou,  a tudíž geniální metodu, že ji používají tisíce laboratoří na celém světě. Nikdo kromě čínského vědce si však dosud netroufl na člověka, jak k tomu říká biolog Marek Orko Vácha. „On chtěl být evidentně první. Říká se, že v Evropě požádáte o dovolení a pak to uděláte. V Číně to uděláte a pak požádáte o odpuštění.“

Čínský profesor Che Ťien-kchuej překročil všechna tabu a velmi poškodil reputaci čínské vědy, míní sinoložka z projektu Synopsis Anna Zádrapová.

Čínský vědec tvrdí, že geneticky modifikoval embrya, z nichž se narodila dvojčata. Vláda jeho práci zastavila

Číst článek

„Já se obávám, že nelze vyloučit ani to, že o tom úřady, které se teď od toho tak vehementně distancují, věděly. A teď ho (Che Ťien-kchueje, pozn. red.) hází přes palubu, protože ten mezinárodní odpor je příliš silný,“ uvedla Zádrapová.

‚Půjdou do toho‘

Celý experiment byl utajený a třeba portál the Atlantic píše, že pokusných párů bylo víc. Zřejmě se tak letos narodí další děti s uměle změněnými geny.

„Řekl bych, že Evropa určitě zabrání tomu, aby se dělaly změny na tak raných embryích. To znamená genetické změny ano, pro preventivní, léčebné, diagnostické účely a pouze za podmínky, že nebude změněna DNA žádného z potomků. V Číně bych řekl, že do toho půjdou. Ten výhled je v tuto chvíli absolutně mimo fantazii. Naše děti se mají na co těšit,“ dodal Vácha.

Hlavní problém čínského experimentu s lidskými embryi je, že všechny změny jednou zdědí i potomci dvojčat Luly a Nany. Nikdo ale nedokáže odhadnout, co to s jejich organismy udělá.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme