Odvolaný Mařík se po několika měsících vrací do centra robotiky, stane se novým vědeckým ředitelem

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky bude podle podepsaného prohlášení o spolupráci pokračovat v rámci Českého vysokého učení technického. V červnu odvolaný ředitel institutu Vladimír Mařík pak bude zastávat nově vzniklou pozici vědeckého ředitele. Výběrové řízení, které vypsal rektor Vojtěch Petráček, se týká místa generálního ředitele.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mařík | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Vznikne také nový dohledový orgán, který bude dohlížet na to, aby nebyla disharmonie mezi vedeními centra robotiky, ČVUT a vědeckého projektu, který Mařík vede a jehož se účastní partneři z Německa a Vysoké učení technické v Brně.

‚Je to eso české informatiky.‘ Babiš pokládá odvolání šéfa institutu robotiky na ČVUT za nesmyslné

Číst článek

Podle ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) bude mít pět členů, vedle ní ještě ministra školství Roberta Plagu (ANO), místopředsedu vládní rady pro výzkum Karla Havlíčka a dva děkany, kteří mají podepsanou smlouvu s centrem robotiky. 

Zástupci resortů a institucí nechtěli komentovat detaily dohody. Nejprve chtějí informovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.

Napjatá situace v institutu vznikla poté, co 4. června Petráček odvolal Maříka z čela centra robotiky s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za jeho nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize.

„Šli jsme do toho s tím, že když se dokázal domluvit Trump s Kimem, tak by se měli domluvit i pan Petráček s panem Maříkem. Podstatné je, že se oba dokázali povznést nad osobní záležitosti. Směřovali jsme k zachování špičkového kybernetického centra, k tomu, že nesmí dojít k mezinárodní ostudě, a také k udržení unikátního týmu výzkumníků, který v rámci ústavu vznikl,“ řekl v pátek místopředseda vládní rady Havlíček.

Spor o koncepci

Mařík v nové pozici vidí možnost oprostit se od každodenní administrativy a více se soustředit na řízení strategických projektů a výchovu dalších lidí. „Možná, že to bude zúžení mé zodpovědnosti. Pokud dojde k rozumné dohodě v souvislosti s výběrem nového ředitele, mohla by tu být nová cesta dopředu,“ řekl. Rozdělení na operativního a vědeckého ředitele je ve světě podle něj běžné.

Novým rektorem ČVUT bude jaderný fyzik Petráček. Vyhrál v pátém kole volby o jeden hlas

Číst článek

Uvedl také, že s rektorem Petráčkem nejsou nepřátelé. „Spíše je to spor o koncepci univerzity. O tom, jestli půjdeme cestou mezinárodního zviditelnění, velkých grantů, anebo postaru budeme podporovat ty, kteří čekají na rozdělení státních dotací. Je to věcný rozpor, nikoli osobní,“ doplnil. Petráček poznamenal, že ČVUT našlo sílu a schopnost znovu se posunout vpřed.

Dohody bylo podle aktérů nutné dosáhnout i kvůli projektu RICAIP, který se týká propojení robotů na různých vzdálených místech takovým způsobem, aby se mohli ovládat z jediného místa. V pondělí místopředseda RVVI Havlíček uvedl, že pokud by se nepodařilo podat žádost do 15. listopadu, znamenalo by to ztrátu 50 milionů eur, tj. asi 1,3 miliardy Kč.

„Projekt je v takové fázi rozpracování, že by nemělo nic bránit tomu žádost podat. Profesor Mařík bude dále klíčovým manažerem projektu RICAIP,“ uvedla Nováková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme