Čeští vědci vyvinuli zařízení na dezinfekci respirátorů. Má téměř stoprocentní účinnost

Znali ho už středověcí mořeplavci a teď dokáže velmi úspěšně bojovat s koronavirem. Čeští vědci z Vysoké školy chemicko-technologické vyvinuli zařízení, které díky takzvanému koronovému výboji dokáže dezinfikovat respirátory.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rouška, respirátor

Použití zařízení k dezinfekci respirátorů doma je teoreticky možné už teď. | Foto: Rahel Patrasso | Zdroj: Reuters

Koronový výboj je druh elektrického výboje. Vzniká na ostrých hrotech elektrod a vypadá jako malá fialová světýlka, která svým tvarem připomínají koruny. Proto tento název. Čeští vědci je používají na vytvoření tzv. studeného atmosférického plazmatu.

Vakcína AstraZenecy funguje jako bájný trojský kůň. Imunitní systém se díky tomu vycvičí

Číst článek

Přenosné zařízení, které vyvinuli na dezinfekci respirátorů, je větší hranatá dóza, asi třicet centimetrů vysoká, ve které jsou čtyři elektrody. Nad nimi je mřížka, na kterou položíte respirátory, zaklopíte víko, a pak už stačí jen zmáčknout tlačítko a hodinu počkat. Na elektrodách začnou po zapojení vznikat koronové výboje a díky nim z okolí elektrody začnou vyletovat excitované částice, například kyslíku, ozonu a další, a začnou narušovat částice koronaviru zachycené na respirátorech.

Podle doktora Vladimíra Scholtze z Ústavu fyziky a měřicí techniky VŠCHT je úspěšnost téměř sto procent. Důležitým faktorem je, že se při této dezinfekci se nijak neničí samotné respirátory.

Domácí použití

Vědci z VŠCHT dostali společně s týmem z vídeňského Centra sv. Anny pro výzkum dětské rakoviny grant od rakouské grantové agentury FWF a Grantové agentury České republiky. Peníze chtějí použít k dalšímu vývoji samotného zařízení, aby se v něm daly dezinfikovat i jiné pomůcky než respirátory.

Vláda lidem doporučuje čínský respirátor KN95 bez evropské certifikace. Prodejci ho zaměňují za FFP2

Číst článek

Rakouská strana bude dál zkoumat proces, jakým excitované částice narušují obal koronaviru a tím ho zabíjejí, a bude hledat další možnosti, jak tuto technologii používat proti různým mikroorganismům.

„Zatím jsme zkoušeli různě dlouhé expozice. A v rámci chyby měření nebo v rámci tolerance normy respirátory stále vysoko překračují limit daný normou,“ popsal Scholtz pro Radiožurnál.

Použití zařízení k dezinfekci respirátorů doma je teoreticky možné už teď. Doktor Scholtz poskytl parametry generátoru plazmatu jako takzvaný open source. To znamená, že kdokoliv si je může stáhnout, vytisknout si podle nich zařízení na 3D tiskárně, dokoupit elektrody a zdroj a celý tento stroj na dezinfekci si postavit sám.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme