Vědci se vydali na konferenci o placaté Zemi. Téměř všichni účastníci čerpali informace z YouTube

Je Země kulatá, či placatá? Ačkoliv tuto otázku vyřešili už v antickém Řecku, stále více lidí tvrdí, že Země je plochý disk. Skupina vědců z amerického Texasu nyní zjistila, čím to je: lidé věří v placatou Zemi kvůli sledování videí na YouTube.

Texas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země

Planeta Země | Zdroj: NASA

Vědci se vypravili na srazy zastánců této teorie v Coloradu a Severní Karolíně a vyzpovídali její účastníky. Všichni až na jednoho vypověděli, že o placatosti Země je přesvědčilo sledování videí na internetu.

Přistáli Američané na Měsíci? Patrik Kořenář se na YouTube snaží bořit mýty a konspirační teorie

Číst článek

Jedním z nejvlivnějších je video s názvem 200 důkazů, že Země není rotující koule. Autor v něm jednotvárným hlasem dvě hodiny postupně uvádí 200 argumentů z knihy spisovatele Erica Duaye.

Mezi ně patří třeba to, že horizont se nejeví zahnutý, respektive je zahnutý jen na fotkách Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a dalších státních kosmických agentur.

Boj s dezinformačními videi

Že jsou sociální sítě a internet živnou půdou pro šíření různých pseudovědeckých či konspiračních teorií, není nic nového, nyní je to ale minimálně v otázce ploché Země v USA vědecky dokázáno.

Jak proti takovým videím bojovat? YouTube, který patří společnosti Google, může například změnit algoritmy, podle kterých nabízí uživatelům další videa, jež by je mohla zajímat. Lidé ve skupině, kterou vědci zkoumali, totiž uvedli, že se na dezinformační videa dostali přes jiné klipy, kde se probírají jiné konspirační teorie.

Laserové zbraně i pití krve. YouTube se potýká s konspiracemi, šíření videí napomáhá jeho algoritmus

Číst článek

YouTube tak vlastně vytváří jakýsi koloběh, jenž jedince utvrzuje v jejich názorech, namísto toho, aby je poučoval a vystavoval protiargumentům. Odborníci by rovněž podle vědců neměli nad těmito jevy mávnout rukou, ale spíš by měli na YouTube či jiných sociálních sítích mýty aktivně vyvracet.

Youtuberem, který se o něco takového snaží, je Patrik Kořenář. Ten se věnuje například tomu, zda přistáli Američané na Měsíci či zda existují chemtrails. „Lidé rádi věří nejen pohádkám, ale i fascinujícím věcem, což znám, protože jsem také věřil spoustě věcí, které se teď snažím rozbíjet,“ řekl pro iROZHLAS.cz Kořenář.

Placatá Země nicméně není jedinou dezinformací, která se na YouTube šíří. Mezi další patří třeba to, že nejtragičtější požár v historii Kalifornie způsobily laserové zbraně. Či to, že někdejší ministryně zahraničí a demokratická prezidentská kandidátka z voleb 2016 Hillary Clintonová pije krev malých dětí, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz.

Proč lidé věří dezinformacím?

Ve víře v placatou Zemi hraje roli i náboženství. V očích zastánců teorie to vypadá tak, že existuje spiknutí s cílem odvést lidi od víry. Kulatá Země je vnímaná jako například snaha o prosazení evoluční teorie, což v jejich očích odporuje tomu, co podle nich říká Bible. 

Lidé, kteří věří v placatou Zemi, ale nezformovali jedno hnutí a na řadě detailů se mezi sebou neshodnou.

V psychologické rovině pak řada lidí popisuje přijetí myšlenky, že Země je placatá, jako moment osvobození - nazření nějaké pravdy, kterou má jen omezený okruh lidí a dává člověku pocit moci a nadřazenosti nad ostatními.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme