‚Dělat z nich zboží je nevhodné.‘ Paleontologové vyzývají k zastavení komerčního prodeje fosilií

Přední američtí paleontologové vyzývají k celosvětovému zastavení prodeje dinosauřích fosilií. Kvetoucí trh s kosterními pozůstatky dávno vyhynulých obratlovců, který povzbuzuje jejich obliba u bohatých soukromých sběratelů včetně hollywoodských hvězd, podle paleontologů žene jejich ceny vzhůru. Fosilie se tak dostávají mimo finanční možnosti muzeí a vědců, píše list The Guardian.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavená kostra dinosaura v prvním patře Eiffelovy věže | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Stejně jako se trh s uměleckými díly točí kolem slavných jmen, má i svět dinosauřích fosilií své hvězdy.

Vědci objevili v Argentině nového dinosaura. Podívejte se na kosti býložravce s masivními ostny

Číst článek

Za kostru Tyrannosaura rexe je například možné získat až deset milionů dolarů, tedy téměř 226 milionů korun. Za lebku diplodoka je třeba dát 570 tisíc až 1,1 milionu dolarů.

A cena za lebku triceratopse se pak pohybuje v rozmezí 170 tisíc až 400 tisíc dolarů. Nejcennější je ovšem velociraptor, upozornil The Guardian.

V loňském roce se kompletní vejce vyhynulého druhu pštros obrovský, v angličtině známého také jako „sloní pták“, prodalo za 130 tisíc dolarů – zhruba pětkrát více, než kolik by stálo před deseti lety.

Dražba uvnitř Eiffelovy věže

„Když míří druhy do soukromých domů nebo sbírek, pak naše pochopení, objevení či interpretace nových informací, které obsahují, se nikdy nedostane do vědecké komunity,“ poznamenal k tomu Jerry Smith, odborník na evoluci sladkovodních ryb z oddělení zoologie Michiganské univerzity.

Kostra neznámého druhu dinosaura poputuje do rukou soukromníka. Protestům vědců navzdory

Číst článek

V loňském roce americká Společnost paleontologie obratlovců vyzvala pařížskou aukční síň Aguttes, aby zrušila dražbu uvnitř Eiffelovy věže, která obsahovala jen jednu položku: téměř devět metrů dlouhého dinosaura dosud neidentifikovaného druhu. Vítěz za něj zaplatil 2,3 milionu dolarů.

„Prodej všech fosilií je nevhodný,“ říká Catherine Badgleyová, bývalá prezidentka Společnosti paleontologie obratlovců, ta sdružuje více než 2200 mezinárodních paleontologů.

„Mnoho fosilií – zvláště pak těch, které patří obratlovcům – ani zdaleka není běžných, a rozhodně to platí pro dinosaury. Dělat z nich zboží je nevhodné, protože to motivuje bezskrupulózní lidi.“

DiCaprio i Cage

Podle posledního čísla časopisu ARTnews je možné za rozmach dinosauřího trhu poděkovat Stevenu Spielbergovi a jeho filmu Jurský park z roku 1993.

První fáze zvýšeného zájmu o fosilie vyvrcholila v roce 1997 jen několik měsíců po premiéře pokračování snímku s názvem Ztracený svět, když se v aukční síni Sotheby's vydražila kostra 12 metrů dlouhého Tyrannosaura rexe jménem Sue za rekordních 8,36 milionu dolarů.

Tyrannosaurus rex neběhal. Popraskaly by mu všechny kosti v nohách, zjistili vědci

Číst článek

V následujících desetiletích zájem nijak neklesl – právě naopak. Mezi sběratele fosilií se zařadili například herci Leonardo DiCaprio, Nicolas Cage a Russell Crowe.

Což je další aspekt, který paleontology znepokojuje. Obávají se, že nejen ztratí možnost studovat řadu exemplářů, ale že se také sníží ocenění jejich práce. Kdo dokáže docenit, kolik úsilí stojí objevit, vykopat a sestavit dinosauří kostru, když se z nich stává domácí dekorační předmět?

Sbírání dinosauřích fosilií se ovšem neobejde bez rizika.

V roce 2013 se 67 milionů let stará lebka druhu Tyrannosaurus bataar, kterou koupil Nicolas Cage, stala předmětem vyšetřování kvůli podezření z pašování.

Cage ji koupil na aukci v Kalifornii, kde příhozem na 276 tisíc dolarů překonal DiCapria. Později bylo zjištěno, že lebku dal do aukce Eric Prokopi, který se sám označuje za „komerčního paleontologa“ – a už dříve přiznal vinu za nelegální dovoz fosilií z Mongolska a Číny. Lebka byla nakonec vrácena do Mongolska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme