Choďte brzy spát a ušetříte. Měli bychom poslouchat signály těla, vysvětluje docentka

Nasloucháním signálů těla můžeme nejen zkvalitnit svůj spánek, ale rovněž ušetřit za energie. Příkladem může být večerní únava, kdy nám začíná být zima a chce se nám spát, říká Zdeňka Bendová z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. My ale zmobilizujeme síly a dál vydržíme aktivně fungovat i za cenu toho, že budeme muset ještě přitopit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek

Nasloucháním signálů těla můžeme nejen zkvalitnit svůj spánek, ale rovněž ušetřit za energie (Ilustrační foto) | Foto: Jonathan Borba | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Podle docentky Zdeňky Bendové z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy tímto jednáním škodíme nejen našemu tělu, ale rovněž naší peněžence. Podle ní je důležité si uvědomit, že lidské tělo je nastavené na 24 hodinový biorytmus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světlo a biorytmus. Poslechněte si reportáž

Právě kontrast mezi světlem a tmou, dnem a nocí je pro správné fungování našich fyziologických procesů zásadní, zdůrazňuje Bendová.

K nerovnováze přispívá například noční aktivita na telefonu, a to v kombinaci se studeným světlem. Ovlivňuje to totiž tvorbu hormonu melatoninu, zvaným hormon noci. Ten díky tomu vysílá špatné signály do organismu.

Modré světlo z LED žárovek narušuje biorytmus, světelné znečištění škodí lidem, varuje aktivista

Číst článek

„Možná je noc, ale nejsem si jistý, já, hormon melatonin, protože moje hladina je nižší, tak možná je noc. Ale neberte mě tak vážně a můžete si dělat, co chcete,“ glosuje Bendová fungování těla z pohledu hormonu melatoninu. 

Podle Bendové výzkumy ukazují, že bychom měli dbát na správné osvětlení. Mohou nám k tomu pomoci LED žárovky, a to díky jejich teplotní chromatičnosti.

Vítězslav Jarý z Fyzikálního ústavu Akademie věd vysvětluje, že základem je správné ladění barev. Nezbytná je poté bílá barva, která v sobě zadržuje všechny barvy. Vždy záleží na tom, jaká barva je dominantnější.

Druhy světla

Například bílé světlo obsahující více červené složky je vhodné spíš do ložnice. Namísto toho do kuchyně či pracovny bychom měli umístit žárovky obsahující více modré složky s teplotou čtyři až pět tisíc kelvinů.

Spát méně než sedm hodin je rizikové, ve spánku se mozek připravuje na bdělost, říká profesor Šonka

Číst článek

Podle Jarého výzkumy dále ukazují, že při tomto světle je člověk více stimulován pracovat.

„Laditelnost je daná tím, že se v rámci jedné žárovky použijí takzvané dva různé fosfory, a jestli budu víc budit jednu nebo druhou, tak jsem schopný ladit do té modré nebo červené oblasti,“ vysvětluje Jarý.

Startup Vitae stojí za speciálnížárovkou, kterou můžeme umístit do kterékoliv lampičky a zapínáním určujeme, zdali bude svítit bílou, žlutou, nebo oranžovou barvou.

Zástupce startupu Hynek Medřický vysvětluje, že přes den bychom měli svítit, co nejširším spektrem a simulovat tak slunce. Večer je potom vhodné svítit světlem, které neobsahuje krátké vlnové délky - tedy žlutou nebo těsně před spaním oranžovou barvou.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme