Existuje lochneska? Novozélanďan pomocí testů DNA zjistí, jaké organismy žijí ve skotském jezeře

Novozélanďan chce pomocí testů DNA vyvrátit existenci lochneské příšery, informovala agentura AP. Mezinárodní tým pod vedením profesora Neila Gemmella odebere příští měsíc vzorky vody ze skotského jezera Loch Ness a pomocí testů DNA určí, které živočišné druhy v jezeře žijí. Gemmel sám v existenci lochnesky nevěří a chce veřejnost dobrodružným způsobem přiučit něčemu z vědy. Jeho děti to prý považují za tu nejsenzačnější věc, kterou kdy vykonal.

Tento článek je více než rok starý.

Wellington / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První známá fotografie údajné lochnesské příšery

První známá fotografie údajné lochnesské příšery | Zdroj: Repro YouTube

Lochnesská příšera je podle jedné z kolujících teorií vodní ještěr plesiosaurus, kterému se podařilo přežít vyhynutí dinosaurů. Podle jiné domněnky se vlastně jedná o jesetera, anebo obřího sumce.

Mnozí mají za to, že svědectví o lochneské příšeře se nezakládají na pravdě a dají se vysvětlit silnými větry či plujícími kládami.

Zvířata za sebou při pohybu ve vodě zanechávají nepatrné stopy DNA - pochází z jejich kůže, peří, šupin a moči, vysvětluje Gemmell. Jeho tým odebere 300 vzorků vody na různých místech a v odlišných hloubkách jezera.

Co jsi dělal, Kimbo? Berlínská policie vypátrala 18 let zaběhnutého kocoura

Číst článek

Vyfiltruje z ní biologický materiál a z něj extrahuje DNA, kterou budou analyzovat. Výsledky testů poté badatelé porovnají s databází známých druhů. K odpovědím se chtějí dopracovat do konce roku.

„Přikláním se spíše k variantě, že lochneska neexistuje, ale chci si tuhle hypotézu potvrdit,“ uvedl Gemmell. „Nakonec zmapujeme, jak je jezero Loch Ness biologicky rozmanité,“ dodal. Skutečným objevem by podle 51letého vědce bylo například určení invazivních, tedy nepůvodních druhů.

Pokud tým žádné stopy DNA lochnesky nenajde, zastánce její existence to stejně nepřesvědčí, myslí si ovšem Gemmel. Ti už se s ním podělili o několik teorií: lochneska podle nich například proplavala podzemními jeskyněmi až do moře; jiní jsou přesvědčeni, že je mimozemského původu a žádné stopy DNA za sebou nezanechává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme