Přelomový objev. Záhadná fosilie Dickinsonia patří zvířeti, zjistil vědec v Austrálii

Dlouho vědci spekulovali, zda kamenná, 140 centimetrů dlouhá fosilie Dickinsonia patří rostlině, nebo zvířeti. Díky vědci z Australské národní univerzity teď už víme, že správně je druhá možnost. Vyřešil tak jednu z největších hádenek paleontologie. Objev navíc značně ovlivní budoucí vědeckou práci.

Canberra (Austrálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izolovaná organická hmota fosilie Dickinsonia.

Izolovaná organická hmota fosilie Dickinsonia. | Zdroj: Profimedia

Dickinsonia je perfektně zachovaná, takže v kameni je krásně vidět oválný otisk, který připomíná vroubkovaný list. Ale o její původ se doteď vědci přeli.

„Je to takový svatý grál paleontologie. 75 let se vědci snažili rozluštit, co přesně za organismus to bylo,“ vysvětluje profesor Jochen Brocks z australské univerzity. Právě jeden z jeho doktorandů Ilja Bobrovský hádanku rozluštil a vědecká obec tak teď bude muset přijmout fakt, že Dickinsonia je zvíře.

Mořský pták s dinosauřími čelistmi. Američtí paleontologové našli čtyři nové fosilie

Číst článek

Protože Bobrovský není paleontolog, ale bio-geochemik, napadlo ho použít jiný typ analýzy. A ve zkoumaném vzorku fosilie objevil tuk, respektive cholesterol. Ten je charakteristickým znakem živočišné říše. Zároveň ve fosilii chyběly určité druhy molekul, které někdy v kamenech zanechávají houby. Takže je možné vyloučit, že Dickinsonia byla lišejník, houba, nebo nějaký jiný primitivnější organismus.

K podobným domněnkám už došli i jiní vědci, ale neměli žádný vzorek, na kterém by mohli analýzu dělat. Jenže Ilju Bobrovského na rozdíl od ostatních napadlo vypravit se na sever Ruska. Tam spolu s kolegy musel slaňovat z útesu, aby našel dostatečně velkou a zachovalou zkamenělinu.

Revoluce v paleontologii

Bobrovský spolu se svým školitelem a dalšími vědci už objev publikovali v prestižním časopise Science. Objev bude mít pro vědce dalekosáhlé důsledky. Dickinsonia se teď zařadí úplně na začátek časové řady vývoje živočichů, tedy i nás, lidí. Navíc to změní způsob vědecké práce.

„Paleontologie se doteď zaměřovala na strukturu, stavbu organismů. Ale zkoumat složení a molekuly uvnitř? To zatím nikoho nenapadlo,“ dodává Brocks.

Zpochybnit objev by šlo podle Brockse jen velmi těžko. „Když mi Ilja ukázal výsledky, nemohl jsem tomu uvěřit. Bylo to tam, černé na bílém. Není o čem pochybovat.“

Nicméně ještě je potřeba přijít na to, jestli je Dickinsonia z nějaké živočišné větve, která zanikla, nebo se z ní vyvinula dnes známá zvířata.

A half-billion-year-old fossil from the mysterious Ediacaran Period appears to be a relic of one of the earliest known animals. Read the research in Science: ($) scim.ag/2prXaHg

23:10 – 20. 09. 2018

214 527

Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme