Znalec hub, sportovec a propagátor juda. Před 135 lety se narodil František Smotlacha

Češi milují houbaření. Snad nikde jinde na světě lidé nesbírají houby s takovou posedlostí jako v Česku. Jistý podíl na tom bude mít František Smotlacha, velký znalec hub a legendární propagátor jejich sbírání. Narodil se 30. ledna 1884, tedy před 135 lety.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houby ilustrační

Životním dílem Smotlachy, jakousi biblí všech houbařů, se ale stal Atlas hub jedlých a nejedlých, který vyšel v polovině minulého století. (ilustrační foto) | Foto: Petr Jadrný

František Smotlacha hlavně zjišťoval, které houby jsou jedlé a které mohou člověka otrávit. Mnoho desítek druhů hub přitom zbavil kletby jedovatosti a ještě je doporučil na kuchyňský stůl. Vycházel přitom z vlastní zkušenosti. Sám napsal, že jedlost pečlivě vyzkoušel u tisíce sedmi set druhů hub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž.

„Kolem roku 1910 bylo využíváno jako jedlých hub snad jen stovka druhů. Jedním z cílů pana doktora Smotlachy bylo počet rozšířit. Samozřejmě že se to neobešlo bez mnohaletých diskusí a v některých případech i omylů,“ popisuje Radiožurnálu Jaroslav Landa, předseda České mykologické společnosti.

„Už v roce 1911 sepsal pozoruhodné dílko, monografii o hřibovitých houbách. Po maturitě studoval na univerzitě u akademika Bohumila Němce a profesora Josefa Velenovského, což je náš známý botanik a mykolog. Také se stal jeho asistentem. Další roky zasvětil praktické mykologii, zejména rozpoznávání jedlých a jedovatých hub a jejich využití,“ dodává Landa.

František Smotlacha | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Bojové umění

Životním dílem Smotlachy, jakousi biblí všech houbařů, se ale stal Atlas hub jedlých a nejedlých, který vyšel v polovině minulého století. V roce 1909 byl František Smotlacha u vzniku mykologické poradny, která pomáhala nejistým houbařům určovat nasbírané houby. A v roce 1921 založil Československou mykologickou společnost, kterou léta vedl.

Rozsáhlá mykologická činnost ale byla pro Františka Smotlachu jen koníčkem. Působil totiž jako pedagog tělesné výchovy. Propagoval bojové umění jiu-jitsu, ze kterého vzešlo judo, a organizoval jeho kurzy. V roce 1936 se stal prvním předsedou československého svazu jiu-jitsu.

Houbám ale propadl i jeho syn Miroslav. „Musí vědět, jestli chtějí na hřiby smrkové, to musí jít do smrkového lesa. A jestli dubové, tak do dubového. Musí prostě vědět kde, a co roste,“ radil ještě jako 86letý Miroslav Smotlacha rozhlasovým posluchačům, jak hledat houby. Byl také autorem řady atlasů a několika kuchařek.   

 

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme