Chytré brýle s GPS mohou oslabit některé části mozku, předpokládají vědci z Národního ústavu duševního zdraví

Brýle se zabudovanou GPS navigací mohou způsobit ‚zlenivění‘ některých částí mozku. Potvrdila to studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví. Podle autorky výzkumu Ivety Fajnerové funguje mozek podobně jako svaly. Pokud některé z jeho funkcí nepoužíváme, rychle se oslabí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek (ilustrační foto) | Foto: Freepik, @kjpargeter

„Neřekla bych, že (mozek) začne úplně zahálet, ale ta konkrétní funkce, tedy navigace – tím že ji externalizujeme do těchto zařízení a netrénujeme ji, tak se může postupně měnit,“ popsala Radiožurnálu Iveta Fajnerová z Národního ústavu duševního zdraví.

Neznamená to však podle ní, že pokud poté vyjedeme na cestu bez navigace, ihned se ztratíme.

Lidský mozek rozeznává barvy různě. Jejich vnímání se liší i podle osobních zkušeností a řeči

Číst článek

„Zas tak rychle změna neprobíhá. U našich participantů jsme sledovali jen změny na mozku, ale neznamená to, že by se v takto krátkém období už hůře orientovali,“ uvedla odbornice.

„Z hlediska struktury mozku nepředpokládáme, že by docházelo k nějakým zásadním morfologickým změnám. Ale v případě, že by to probíhalo dlouhodobě – několik měsíců až let, je možné, že by došlo k určitému úbytku. Protože část mozku, kterou nevyužíváme nebo ji přímo nezatěžujeme svými schopnostmi, může trochu zakrnět. V případě hipokampu by to tak rychlé ale nebylo, protože ho využíváme i pro jiné funkce,“ dodala.

Podle Ivety Fajnerové navíc nemusí být změny trvalé. „Samozřejmě se to dá vrátit. V případě, že se jedná o změny funkčního typu, tak se samozřejmě tréninkem dají vrátit,“ řekla.

Jiří Chum, Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme