Hodiny posledního soudu stojí 100 vteřin před půlnocí. Pandemie byla podle vědců budíčkem

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100 vteřin od absolutní zkázy. Skupina vědců a dalších osobností ve středu uvedla, že pandemie covidu-19 ukázala na nedostatek připravenosti zemí čelit zvýšenému nebezpečí pro planetu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100 vteřin od absolutní zkázy | Foto: Thomas Gaulkin | Zdroj: Bulletin amerických jaderných vědců

Pomyslný odpočet k apokalypse, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců. Symbolické hodiny umístěné na Chicagské univerzitě mají sloužit jako upozornění na to, jak je lidstvo blízko zničení planety pomocí nebezpečných technologií. Půlnoc znamená katastrofu globálních rozměrů, jako je jaderná válka či nezvratná změna klimatu.

O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelových cen.

Vědci a další odborníci označili covidovou pandemii za „budíček“, uvedla agentura Kjódó. Vlády se podle nich „příliš často vzdávají zodpovědnosti, ignorují rady vědců, účinně nespolupracují a nekomunikují a kvůli tomu selhávají v ochraně zdraví a blahobytu svých občanů“. V důsledku toho podle skupiny loni zbytečně zemřely statisíce lidí.

“Today, the Bulletin of the Atomic Scientists leaves the Doomsday Clock unchanged. It is 100 seconds to midnight,” — @Rachel Bronson, President & CEO, Bulletin of the Atomic Scientists #DoomsdayClock
bit.ly/DoomsdayClock_…

16:12 – 27. 01. 2021

642 807

Nebezpečím pro svět jsou podle vědců v čím dál větší míře také dezinformace a konspirační teorie. „V roce 2020 lhaní na internetu doslova zabíjelo,“ citoval z prohlášení server Independent.

V lednu 2020 oznámili správci hodin posledního soudu posunutí ručičky o dvacet vteřin dopředu na současnou pozici 100 vteřin od absolutní zkázy, čímž poprvé do půlnoci zbývalo méně než dvě minuty.

Zhoršení podle nich tehdy představovala neschopnost států dohodnout se na kontrole jaderného zbrojení i zvyšující se nebezpečí změn klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme