IKEM na 150 pacientech otestuje laser, který má vyléčit cukrovku. Jako jediný na světě

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) testují laser, který podle tamních lékařů může vyléčit cukrovku druhého typu. Do studie s přísnými kritérii se za zhruba půl roku budou moci přihlásit desítky nemocných pacientů.

Praha (Aktualizováno: 8:14 23. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V IKEMu testují nový způsob léčby cukrovky druhého typu. | Foto: Fotobanka Pixabay

IKEM přišel s odvážným tvrzením - že nemocné lidi může zbavit inzulinových injekcí a v některých případech i diabetu úplně. Institut začíná testovat novou metodu laserové léčby.

„Kritéria jsou ale pro pacienty poměrně přísná a přináší spoustu omezení. Paradoxně dobře léčení pacienti do studie neprojdou," vysvětlil pro Radiožurnál ředitel IKEMu Aleš Herman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o nové studii pražského IKEMu připravila Kristina Lamperová

Diabetem druhého typu v Česku trpí 800 tisíc lidí a další třetina o své nemoci podle lékařů ještě ani neví. Studie nyní přináší novou naději, ale jen pro velmi malou skupinu lidí.
Ti, kteří se chtějí v pražském institutu nemoci a přebytečných kil zbavit, musí splňovat přísné podmínky.

Od přesně stanoveného minimálního objemu v pase, až po zákaz braní určitých léků. Kdo se chce zapojit, neměl by si třeba píchat ani inzulinové injekce. I přes to mají lékaři v IKEMu přes 600 přihlášek. Ve studii je ale místo jen pro 150 lidí.

„Zvyšování výskytu diabetu má na svědomí i to, že se máme lépe, méně se pohybujeme, a tedy přibýváme na váze, a že se věk prodlužuje, zvyšuje se tedy pravděpodobnost výskytu diabetu. Důležité je mít dostatek pohybu. Potřeba je také mít vyváženou stravu,“ vysvětluje Radiožurnálu prezident Diabetické asociace České republiky Milan Kvapil.

Laser vypálí buňky ve střevech

„S obezitou souvisí diabetes druhého typu a s ním spojené symptomy takzvaného metabolického syndromu, tedy nemocné srdce, zanesené cévy... Nejjednodušší by byla režimová úprava, ale to je složité. Pacienti se nechtějí vzdát svého životního stylu a nepřestanou jíst. Diabetici ani pořádně nemůžou, potřebují totiž dodržovat svůj režim," popisuje vedoucí celého projektu Marek Beneš, co přesně vybrané pacienty čeká.

IKEM tak jako jediné ze tří center na celém světě vyzkouší na přihlášených pacientech speciální laser, který jim za pár minut doslova vypálí buňky ve střevech. Jíst a pít budou moct už druhý den.

„Celá metoda je endoskopická, to znamená mini invazivní a trvající deset minut. Spočívá v tom, že se laserem vypálí velké procento buněk ve střevní stěně. Jde o speciální buňky, které mají jakoby ochutnávat obsah, který se tam dostává ze žaludku. Když dvanáctník oslepíme, tak je organizmus najednou zmatený. Neví, zda člověk jí cukr nebo tuk a podle toho začne šetřit. Pacienty potom budeme sledovat, budou tři dny ležet přímo u nás v nemocnici a poté si je budeme zvát na kontroly a laboratorní testy, " dodává Marek Beneš.

Revoluční léčbu cukrovky druhého typu testuje pražský IKEM. Zákrok trvá jen 15 minut

Číst článek

Protože jde o nový způsob léčby diabetu druhého typu a zatím ho vyzkoušelo jen pár lidí na světě, nejsou k dispozici konkrétní čísla. Podle Marka Beneše se ale dají odvodit.

„U EndoBariéry jsme si dělali vlastní analýzu, tam můžeme počítat se zhubnutím poloviny nadváhy a zlepšení cukru skoro o dva za rok léčby. Tady u této metody výsledky musí být minimálně stejné za rok léčby," přibližuje lékař.

„Výzkum je velkou nadějí, ale je opravdu v prvopočátku klinického výzkumu. Pokud se potvrdí údaje a bezpečnost této metody, tak to jistě uvítáme," řekl Radiožurnálu Milan Kvapil.

Institut klinické a experimentální medicíny má největší a nejkomplexnější diabetologické centrum v Česku. Kvůli velkému zájmu o novou metodu, kterou budou mít přihlášení pacienti úplně zadarmo, chystají lékaři už za zhruba půl roku druhou fázi, kam přijmou desítky dalších nemocných.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme