Imunitní systém ptáků není připraven na klimatické změny. ‚Možná evoluce nebude stačit,‘ míní bioložka

Vědci poprvé našli spojení mezi imunitním systémem ptáků a klimatickými podmínkami, v nichž tito ptáci žijí. Když se například podnebí v severní Evropě oteplí a bude víc pršet, mohou se začít objevovat nemoci, které v mírných podmínkách neexistovaly. A to může být pro některá zvířata nebezpečné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V době klimatických změn mohou někteří ptáci dostat nemoci, s nimiž se neumějí vypořádat | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Informuje o tom asijský zpravodajský a publicistický server Eurasia Review. Jak píše, badatelé z Lundské univerzity ve Švédsku proto dospěli k přesvědčení, že v době klimatických změn mohou někteří ptáci dostat nemoci, s nimiž se neumějí vypořádat.

Kvůli klimatické změně se zmenšují těla ptáků, varuje ornitolog po 40 letech pozorování opeřenců

Číst článek

Výsledky studie naznačují, že v průběhu milionů let vytvořila evoluce u řady ptačích druhů určitý imunitní systém, který jim umožňuje překonávat choroby typické pro konkrétní prostředí a podnebí, v nichž žijí. Rychlé klimatické změny teď zvyšují nebezpečí, že tyto na míru šité imunitní systémy nebudou ptákům stačit – a nejenom jim.

Bioložka Emily O’Connorová, která se na studii podílela, soudí, že její výsledky je možné aplikovat i na další zvířata, protože zkoumané imunitní systémy jsou stejné u všech obratlovců. Podle ní „možná evoluce nebude klimatickým změnám stačit a mnohá zvířata se nedokážou vypořádat s řadou proměněných patogenů, jimž budou vystavena“, varuje O’Connorová.

Když se například podnebí v severní Evropě oteplí a bude víc pršet, mohou se začít objevovat nemoci, které v mírných podmínkách neexistovaly. A to může být pro některá zvířata nebezpečné.

A co stěhovaví ptáci?

Emily O’Connorová se svými kolegy prostudovala 37 druhů ptáků, kteří žili v rozdílných klimatických oblastech. Vědci u každého z nich zkoumali různorodost genů imunitního systému, která má vliv na to, jak účinně tento systém dokáže bojovat s nemocemi.

Rovněž prozkoumali teploty a srážky v různých oblastech v období od roku 1901 do roku 2017. Zjistili tak, že různorodost genů imunitního systému, který ten či onen ptačí druh má, souvisí s podnebím, v němž žije.

Druhy, které tráví celý život v tropických oblastech bohatých na déšť a nikam se nestěhují, mají nejrůznorodější geny imunitního systému. Tato různorodost jim umožňuje zvládnout víc patogenů.

Stěhovaví ptáci, kteří tráví zimu v tropických krajích a vychovávají mláďata v mírném podnebí, mají podobný imunitní systém jako ptáci, kteří žijí neustále v Evropě. Podle vědců je tomu tak možná proto, že mohou nemoci uniknout tím, že se odstěhují, cituje závěrem výsledky studie server Eurasia Review.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme