Jachtaři plují k pólu, ukazují dopady globálního oteplování na arktický ekosystém

Dříve byla plavba k severnímu pólu prakticky nemyslitelná bez velkých ledoborců. Nyní chce britský dobrodruh Pen Hadow dokázat, že doplout k pólu se dá i na jachtě. Dobrodruh chce poukázat na dopady globálních změn klimatu na křehký arktický ekosystém.

Tento článek je více než rok starý.

Nome (Aljaška) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledová kra v oceánu (ilustrační foto)

Ledová kra v oceánu (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Dvě plavidla pod Hadowovým velením se už dostala do centrální částí Severního ledového oceánu. Jednadvacátého srpna překonala sedmdesátou čtvrtou rovnoběžku.

Podle vyjádření na oficiální facebookové stránce Arctic Mission se do této části Severního ledového oceánu zatím žádná jachta nedostala. Doplout až k pólu se dosud povedlo jen ledoborcům a vojenským ponorkám.

Postupné fotografie dokumentují, že v dosažené oblasti zatím není ani stopy po ledových krách. Satelitní snímky ukazují, že ledové kry pokrývají až do osmdesáté rovnoběžky méně než patnáct procent mořské hladiny. Podle amerického Národního datového centra pro sníh a led byla letos v červenci v celé oblasti pátá nejmenší ledová pokrývka od počátku satelitního měření v roce 1979. 

Že se jachtám podaří doplout skutečně až na pól, zatím jisté není. Pro dobrodružnou výpravu by se mohla uvolnit cesta skrz ledovcové kry kolem sto padesátého stupně západní délky. I přesto by ale posádka musela kličkovat labyrintem mořských ker a plout kanály, které mohou kdykoli znovu zamrznout. Podle Pena Hadowa by ale dosažení cíle vlastně znamenalo důkaz, že Arktida prochází zásadní negativní změnou. 

Zpřístupnění severního pólu pro plavidla by znamenalo hlavně nárůst lodní dopravy. Dosud obchodní lodě, i za asistence ledoborců, pól obvykle ve značné vzdálenosti obeplouvají. Přímo k pólu míří hlavně turisté a vědci.

Hadow upozorňuje, že pokud by se ledová pokrývka stala průchodnější, znamenalo by to i větší zájem těžařských firem nebo nárůst rybolovu. To by pochopitelně zvýšilo riziko devastace přírody, na jejíž unikátnost chce zmíněná expedice poukázat.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme