Tisíce proutků s kilogramem uranu. ČVUT dostalo z Finska palivo pro další výukový jaderný reaktor

Do Prahy ve čtvrtek dorazilo jaderné palivo pro nový reaktor Českého vysokého učení technického (ČVUT). Zařízení, které poslouží studentům k výuce, plánují vědci sestavit do čtyř let. Získat uran je podle nich první a nejdůležitější krok. Tisíce palivových proutků začali odborníci vybalovat ze speciálních přepravních kazet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový výukový jaderný reaktor, který bude stavět ČVUT, bude trochu menší než jeho starší bratr Vrabec (vpravo). | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Vždy po vytažení změříme, jestli je to stále bezpečné. Vždy ten palivový proutek obsahuje přibližně jeden kilogram uranu,“ popsal Radiožurnálu vedoucí projektu Ľubomír Sklenka.

Jaderný proutek s asi kilogramem uranu | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Studenti ČVUT mají zatím k dispozici dva výukové reaktory. O zařízení je ale takový zájem, že se univerzita rozhodla postavit třetí, jenž se bude jmenovat VR2 a České vysoké učení technické ho plánuje zprovoznit za tři, čtyři roky.

Palivo bude dočasně uloženo v již funkčním reaktoru, kterému se říká Vrabec. Ten další se jmenuje Golem.

„V podstatě něco si můžete načíst z knížek, ale když si na to sáhnete, vyzkoušíte si to, všechny procesy, tak to vám dá absolutně nejvíc,“ doplňuje vedoucí katedry jaderných reaktorů Jan Rataj.

Trénovat na ČVUT jezdí i zaměstnanci jaderných elektráren Dukovany nebo Temelína.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme