Jak chutná voda? Výzkumníci ji zařadili mezi dosud definované druhy chuti

Lékaři odhalili existenci šesté chuti. Výzkumníci z Kalifornie přiřadili k pěti už objeveným - tedy slané, sladké, hořké, kyselé a masité - nově i chuť vody.

Pasadena / USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci odhalili existenci šesté chuti. | Zdroj: Pixabay

Existenci chuti vody potvrdil tým výzkumníků z California Institute of Technology při měření elektrické aktivity chuťových receptorů na jazyku laboratorních myší. Velmi pravděpodobně se potvrdí u všech savců včetně lidí, informuje deník E15. Podle vědců zjišťují chuť vody stejné chuťové pohárky, které slouží k rozpoznání kyselosti.

Při měření elektrické aktivity v chuťových receptorech se překvapivě objevil mimo pěti známých také šestý elektrický signál pro vodu. „To naznačilo, že některé chuťové buňky detekují vodu," cituje deník výzkumníka Dhruva Zocchiho.

Podle vědců budou tyto nové poznatky nejspíš znamenat revizi chuťových oblastí a způsobu, jakým savci včetně člověka vnímají chuť. Na jazyku by se totiž mohlo ukrývat hned několik dalších netušených chutí.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme