Jak se žije s nevyléčitelnou nemocí? I to připomíná Světový den vzácných onemocnění

Přibližně půl milionu Čechů má podle Evropské pacientské organizace EURORDIS některou z více než šesti tisíc vzácných nemocí. Jen málokteré se dají zcela vyléčit, spíše je spojuje nulová naděje na úplné uzdravení. K vzácným diagnózám patří i syndrom Dravetové, závažné neurologické onemocnění, které propuká pár měsíců po narození.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Miszová se svou dcerou

V moment, kdy přijde záchvat, tak hrozí i pád. Záchvat přijde okamžitě a nečekaně. Prostě ji nestihneme chytit,“ vysvětluje jedno z rizik syndromu Dravetové Lucie Miczová | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Zjistili jsme to tak, že když měla Elenka necelých pět měsíců, tak jsem se nahnula nad postýlku a tam bylo dítě v epileptickém záchvatu.“

Z nemocnice rodiče malé Elenky odcházeli po čtrnácti dnech s protizáchvatovými léky. O tom, že má jejich dcera vzácný syndrom Dravetové, se dozvěděli o necelý rok později z genetického vyšetření. Epileptické záchvaty mohou u jejich dcery přijít ve dne i v noci. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o Světovém dni vážných onemocnění

„Cílem lékařů je ty záchvaty co nejvíce zkrátit, aby netrvaly dlouho, protože můžou poškodit mozek,“ říká Lucie Miczová a pak začne svou dceru nabádat, aby si nechala nasazenou helmu.  

„V moment, kdy přijde záchvat, tak hrozí i pád. Záchvat přijde okamžitě a nečekaně. Prostě ji nestihneme chytit,“ vysvětluje poté.

Většinu Elinčiných záchvatů dnes díky lékům zvládají rodiče doma. „Je to taková stříkačka, která se podá mezi zuby a tvář do pusy. Naštěstí nemusíme podávat tak často, protože Elenka má záchvaty relativně krátké,“ popisuje paní Lucie, jak v případě záchvatu podává své dceři léky.

Kdo je můj táta? Komerční testy DNA prolamují anonymitu dárců spermií a vajíček

Číst článek

Vzácnou nemoc popsala v sedmdesátých letech minulého století dětská neuroložka Charlotte Dravetová. Vzniká na základě mutace v jednom konkrétním genu.

„Je to gen, který kóduje čas sodíkového kanálu v nervových buňkách a zodpovídá za vzrušivost nervové tkáně. Na základě poruchy toho genu a následně poruchy sodíkového kanálu vzniká těžká epilepsie,“ popisuje Radiožurnálu Katalin Štěrbová z Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice v Praze-Motole. 

Většina se léčit nedá

Podle odhadů z epidemiologických dat má syndrom Dravetové až 100 dětí. Opakované epileptické záchvaty jsou ale jen jedním z příznaků této nemoci.

Děti se zároveň opožďují v psychomotorickém vývoji a časem mentálně zaostávají. Problémy mají se vším, co je ovlivňováno mozkem. V léčbě se dnes uplatňují léky proti záchvatům.

„Máme k dispozici několik léků, které obvykle musíme kombinovat. Většinou těm dětem nestačí jeden lék, ale musí brát léků víc. A potom je k dispozici podpůrná terapie. Rehabilitace, ergoterapie a logopedie pro poruchy řeči,“ vysvětluje Katalin Štěrbová péči o děti se syndromem Dravetové.

Kontroverzní čínský vědec oznámil, že dostal pracovní vízum v Hongkongu. Záhy o něj přišel

Číst článek

Na to, proč sodíkový kanál nefunguje v mozku tak, jak má, vědci stále hledají odpověď.

„Pořád se hledají léky, které by lépe fungovaly. A samozřejmě dneska je éra genetiky a genetické léčby, tak se hledají i možnosti, jak přímo ovlivnit ten gen, aby fungoval lépe a s ním i sodíkový kanál,“ dodává dětská neuroložka Katalin Štěrbová.

Stejně jako v případě syndromu Dravetové hledají vědci léčbu i na některou z dalších více než šesti tisíc vzácných nemocí. 

„Mluvíme o zhruba pěti procentech, kdy existuje lék přímo na to vzácné onemocnění. U toho zbytku se léčí pouze symptomatické problémy. Řešíme hlavně kvalitu života a péči,“ připomíná předsedkyně České asociace vzácných onemocnění Anna Arellanesová. Na většinu těchto onemocnění léčba neexistuje.

Jednou z mála vzácných nemocí, která se dnes dá díky genové terapii léčit, je spinální svalová atrofie. V poslední době se objevily také léky na cystickou fibrózu nebo achondroplazii, tedy genetickou formu trpasličího vzrůstu.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme