Japonští vědci budou zkoumat smrtící viry. Vláda tak chce předcházet epidemiím

Japonští vědci ve specializované laboratoři na předměstí Tokia čekají na mimořádně nebezpečnou zásilku. Mají totiž začít zkoumat a testovat smrtící viry, které se zatím v Japonsku neobjevují a které mají schopnost způsobit rozsáhlé epidemie. Podle serveru Japan Times už výzkum povolila radnice čtvrti Musašimurajama a místní úřady teď čekají na oficiální povolení od ministerstva zdravotnictví.

Od zpravodajky z místa Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř (ilustrační foto)

Japonští vědci budou zkoumat viry způsobující ebolu či SARS. (Ilustrační foto) | Foto: jarmoluk | Zdroj: Pixabay

Zásilka má obsahovat viry způsobující ebolu, respirační syndromy MERS či SARS a řadu dalších. Viry, které mají vědci zkoumat, jsou všechny označované japonskými zákony za extrémně nebezpečné. I jejich dovoz do laboratoře představuje náročný úkol sám o sobě.

Japonsko po 32 letech obnovilo komerční lov velryb, podle kritiků ohrozí lokální druhy kytovců

Číst článek

Lidé se ptají, zda je to vůbec bezpečné. Výzkum bude prováděn na předměstí jedné z největších světových metropolí. Japonsko je navíc pravidelně sužované přírodními katastrofami.

Vědci se snaží veřejnost uklidnit, že vše budou podnikat s nejvyšší opatrností a bezpečností. Některé viry navíc podle nich ani není možné z laboratorních podmínek přenést na člověka.

Cílem výzkumu je pomoci pochopit, jak viry fungují, jaký je mechanismus šíření nebo jak rychle se rozvíjejí nemoci. Všechny tyto informace mají pak pomoct tomu, aby bylo Japonsko schopné případný výskyt viru mezi lidmi odhalit co nejdříve a nejefektivněji, tak aby bylo možné zabránit případné epidemii.

Lidé z celého světa

Jedním z důvodů je fakt, že Japonsko v posledních letech hostí mnoho velkých mezinárodních akcí, největší budou patrně letní olympijské hry v roce 2020. Minulý měsíc to byl například summit skupiny G20, v září se v Japonsku jako první asijské zemi bude konat mistrovství světa v ragby.

Počet takových událostí roste, stejně jako množství cizinců, kteří do země přijíždějí. Současně s tím roste popularita Japonska ve světě, a přibývá tak i běžných turistů.
Všechny tyto faktory zvyšují riziko možných epidemií.

Ve městech jako Tokio, Ósaka nebo Jokohama by propuknutí epidemií bylo katastrofální.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme