Byla nejstarší žena světa opravdu nejstarší? ‚Možná se za ni vydávala její dcera,‘ tvrdí někteří vědci

Původně internetový spor o to, zda se Francouzka Jeanne Calmentová skutečně dožila 122 let, a je tak opravdu nejdéle žijícím člověkem, jehož věk byl spolehlivě ověřen, se rozhořel i mezi odborníky. Na sociálních sítích hojně šířené tvrzení dvou ruských vědců, že dcera Calmentové zatajila matčinu smrt a pak se za ni ve snaze vyhnout se dědické dani vydávala, rozdělilo vědce na tři tábory.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší žena světa, Jeanne Calmentová, v domově důchodců ve věku 120 let.

Nejstarší žena světa, Jeanne Calmentová, v domově důchodců ve věku 120 let. | Foto: Jean-Paul Pelissier | Zdroj: Reuters

Zemřela nejstarší Češka Květoslava Hranošová. Za pět dní by oslavila 109. narozeniny

Číst článek

Jedni nepřikládají tomuto názoru žádnou váhu, druzí chtějí nový výzkum a třetí požadují exhumaci těl obou žen a testy DNA.

Rekordmanka v dlouhověkosti a rodačka z Arles na jihu Francie Jeanne Calmentová zemřela 4. srpna 1997 ve věku 122 let a 164 dní. Dva ruští vědci, matematik a gerontolog, ale po analýze životopisu této ženy, jejích rozhovorů s tiskem, fotografií, svědectví okolí a městských záznamů dospěli k závěru, že totožnost matky na sebe vzala její dcera Yvonne.

V roce 1934 tak podle nich nezemřela Yvonne, jak se dosud uvádělo, ale sama Jeanne Calmentová. Žena, která zemřela v roce 1997, tedy byla Yvonne a bylo jí pouhých 99 let.

Francouzský vědec a lékař, kteří rekord Calmentové zaznamenaný v Guinnessově knize rekordů ověřili, od té doby podle Le Parisien neustále čelí otázkám médií, která od nich chtějí odpovědi na ruské argumenty.

Jeden z nich agentuře AFP řekl, že o „autenticitě dokumentů (týkajících se Calmentové) není pochyb“ a že zpráva ruských vědců je vůči rodině Calmentové neuctivá.

Evropa přišla o svou nejstarší obyvatelku, Italka se dožila 116 let i díky procházkám a čokoládě

Číst článek

Někteří vědci ale naopak soudí, že na ruském tvrzení může něco být. Ředitel výzkumu ve francouzském Národním institutu demografických studií (INED) Nicolas Brouard připomněl, že teze o záměně identit není nová.

„Pravidelně jsem vyzýval demografy, aby na ni nezapomínali,“ řekl AFP Brouard. Výzkum ruských vědců označil za „velmi dobrý kus práce“ a argument ve prospěch exhumace těl Jeanne i Yvonne Calmentových. Testy DNA by podle něj umožnily spor jednou provždy ukončit. Kvality ruské studie ocenili i někteří belgičtí a švýcarští vědci.

Ve středu se v INED sešli gerontologové a na pořadu jednání bylo něco donedávna nemyslitelného: otázka, zda je na základě tvrzení ruských vědců třeba zpochybnit rekord Calmentové. Atmosféra na schůzce byla napjatá, řekl listu Le Parisien jeden z přítomných.

Vědci se sice oficiálně shodli, že Rusové nepřišli s žádnými věrohodnými důkazy, zároveň ale oznámili, že zamýšlejí další výzkum v této záležitosti a zváží i exhumaci. Debatu zblízka sleduje i Guinnessova kniha rekordů, píše Le Parisien.

Případ dlouhověkosti Jeanne Calmentové je podle belgického vědce Michela Poulaina mimořádný. „Jestli se ukáže, že je to podvod, zpochybní to celý jeden pilíř vědy,“ řekl Poulain.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme