Kde přesně je voda kontaminovaná, zjišťují liberečtí vědci novou metodou. Potřebují k tomu jen pár pilin

Stromy slouží libereckým vědcům jako detektory nebezpečných pesticidů. Experti z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci dokáží jen z pár pilin zjistit, co se ukrývá v podzemní vodě. Díky tomu jsou průzkumy levnější. Vědci v nové metodě vidí i zahraniční potenciál, jejich metodu už v praxi používá první firma.

Tento článek je více než rok starý.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vrtáme do hloubky 6 centimetrů. Používám truhlářský, nikoliv běžný vrták, který mívají lidé v dílně. Musí to být ten s dlouhou spirálou, vejde se tam hodně objemu pilin,“ vysvětluje Pavel Hrabák, vedoucí oddělení Environmentální chemie na ústavu pro nanomateriály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stromy můžou sloužit jako detektory nebezpečných pesticidů, zkoumají to vědci Technické univerzity v Liberci

Vrtákem dokáže jednoduše získat piliny kdekoliv v přírodě.

„Všechny stromy respirují, což znamená, že ztrácejí vodu ze své listové plochy a potřebují ji nahradit příjmem vody skrz kořenový systém. To je základní princip, který umožňuje aplikaci této metody,“ popisuje, jak je možné z pilin vyčíst to, jestli nejsou i 10 metrů hluboko v podzemní vodě nebezpečné pesticidy.

Metoda zvaná phytoscreening je ve světě známá delší dobu. Liberečtí vědci ale rozšířili seznam nebezpečných látek, které se takto dají odhalit.

Hmotnostní spektrometr | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„Vlastně se jedná o vlastní izomer z výroby lindanu, ten má ještě asi další čtyři výraznější izomery. Jsou to pesticidy zakázané asi před 30 lety. Lidstvo je vyrábělo, protože po válce bylo nutné zvýšit zemědělské výnosy,“ zdůrazňuje Pavel Hrabák a dodává:

„Nejvíce problematické jsou lokality, kde jsou skládky pesticidů. V Česku se to týká čtyř míst.“ Jedním z nich je třeba bývalý lom Hájek na Karlovarsku.

Speciální kamera a algoritmy. Čeští vědci vyvinuli metodu pro snazší odhalení padělků i kondice rostlin

Číst článek

„Jako indikátor je to velice užitečné. Naše metoda nám umožňuje odebrat 300 vzorků a vytipovat si místa, kde se potom vyplatí udělat návrty těžkou mechanizací,“ vyzdvihuje Hrabák.

Odebrané vzorky zkoumá na hmotnostním spektrometru doktorandka Stanislava Vrchovecká: „Díky tomu můžeme zjistit, jestli jsme blízko kontaminovaných míst a jestli jsme daleko, případně jakým směrem ta kontaminace jde.“

Ve výsledku to znamená, že průzkumy podzemních vod jsou levnější až o stovky tisíc korun.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme