Brněnská laboratoř objevila dosud neznámou mutaci koronaviru. Neměla by ovlivňovat vazbu protilátek

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon díky sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou mutaci koronaviru. Neměla by ale ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů, uvedl v neděli na twitteru ředitel laboratoře Omar Šerý.

Brno (Aktualizováno: 21:45 28. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnská laboratoř odhalila dosud neznámou mutaci (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jde o mutaci takzvaného Spike proteinu. Je to charakteristický protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2. Právě proti němu jsou namířeny současné vakcíny.

Naše laboratoř díky sekvenování vzorků pacientů s infekcí SARS-CoV-2 objevila zatím nepopsanou mutaci Spike proteinu - model na obrázku s mutací vyznačenou černými body. Naštěstí je mutace v pozici, která by neměla ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů.

17:32 – 28. 03. 2021

43 261

Laboratoř Elisabeth Pharmacon takzvané sekvenování běžně používá. Na konci února odhalila i šíření jihoafrické mutace koronaviru v jedné z brněnských školek.

Mutace koronaviru se začaly šířit krátce po objevení původního viru. V Česku se v poslední době začala šířit takzvaná britská mutace, záchyty jsou i u takzvané jihoafrické mutace.

Elisabeth Pharmacon byla založená v roce 2011, sídlo má v Brně. Působí na českém a zahraničním trhu především jako výrobce diagnostických zdravotnických prostředků a jako dovozce, vývozce a distributor laboratorního materiálu a vybavení. S pandemií se zaměřila i na boj proti covidu. Vyvinula například testovací sadu, která odhalí nejen to, zda je testovaný nakažený koronavirem, ale také to, zda jde o britskou nebo jihoafrickou mutaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme