Vědci přišli s novou hypotézou o původu pandemie. Virus podle ní na lidi ‚přirozeně‘ přenesla živá zvířata

Prvním nakaženým koronavirem byla prodavačku z wuchanského trhu v Číně. Tvrdí to společná studie Číny a Světové zdravotnické organizace vydaná v časopise Science. Před tímto zjištěním mluvili vědci o tom, že prvním nakaženým by mohl být účetní, který zdánlivě neměl žádnou vazbu na trh. I kvůli tomu se objevilo podezření, že virus unikl z laboratoře.

Wu-chan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wu-Chan (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

Společná studie Číny a Světové zdravotnické organizace výše zmíněné podezření vylučuje. Nákaza se podle ní s nejvyšší pravděpodobností na lidi přenesla „přirozeně“. První nakažený nemoc nejspíše chytil od zvířete. Uvedl to server The Guardian.

Vědci z celého světa strávili společně s čínskými výzkumníky čtyři týdny v okolí Wu-chanu. Výsledkem jejich práce je hypotéza, že virus Sars-CoV-2 přeneslo z netopýrů na lidi jiné zvíře. Podle Světové zdravotnické organizace je však k jejímu potvrzení zapotřebí další výzkum.

Důkazy o nošení roušek: chrání nejen v laboratoři, ale i ve skutečném životě. Ukázal to velký výzkum

Číst článek

Účetní, kterého odborníci původně označovali za prvního nakaženého, na sobě příznaky nemoci začal pozorovat 16. prosince, tedy o několik dní později, než se výzkumníci zprvu domnívali. Informoval o tom za autory studie Michael Worobey.

„Symptomy se u něj projevily až po několika případech nakažených z řad zaměstnanců trhu. To znamená, že prvním případem je prodavačka mořských plodů, která nemoc chytila 11. prosince,“ napsal.

První nemocní s příznaky byli podle vědců lidé, kteří se ocitli v kontaktu s trhem, konkrétně s jeho západní sekcí, kde byly klece s mývaly. Tato informace podle nich podporuje teorii, že virus na lidi přenesla živá zvířata.

Worobey je jedním z patnácti expertů, kteří přišli s hypotézou, že by koronavirus mohl uniknout z laboratoře ve Wu-chanu. V této studii zastává názor, že jeho výzkum „poskytuje přesvědčivé důkazy toho, že pandemie začala na trhu s živými zvířaty“.

Konvalinka: Vlastně by bylo prima, kdyby koronavirus vznikl laboratorně. Snáz bychom si s ním poradili

Číst článek

Worobey následně provedl analýzu brzkých případů na základě dat ze dvou nemocnic. Podle nich byli nakažení z velké části v kontaktu s trhem nebo se vyskytovali v jeho okolí.

„V tomto jedenáctimilionovém městě je polovina případů soustředěna v oblasti velikosti fotbalového hřiště,“ řekl deníku New York Times. „Bylo by velmi složité vysvětlit, jak se virus šířil, kdyby nezačal na trhu,“ dodal.

Žádná z teorií o původu koronaviru není zatím potvrzená. Nejasnosti, které počátek pandemie obklopují, jsou jedním ze zdrojů napětí mezi Čínou a Spojenými státy americkými.

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme