Poslechněte si, jak zní koronavirus. Vědec zhudebnil strukturu viru, pomáhá s hledáním slabin

Takzvaná metoda sonifikace umožňuje, podobně jako vizualizace, lepší uchopení informací. Cílem zhudebnění struktury viru je hledání míst, kde by se mohly uchytit léky nebo protilátky. Do takového hledání Achillovy paty zákeřného koronaviru se pustil Markus J. Buehler z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 pod elekronovým mikroskopem.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 pod elekronovým mikroskopem. | Foto: WASHINGTON, D.C. - DOD, Other Government Departments Take Coronavirus Response Measures | Zdroj: U.S. Indo-Pacific Command | CC0 1.0,©

Vědec se zaměřil na proteiny ve struktuře koronaviru, které tvoří výstupky na kulovitém obalu viru. Zhudebněním těchto proteinů vznikla skoro dvouhodinová skladba pro flétny a strunné nástroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor MIT zhudebnil strukturu koronaviru

Proteiny jsou tvořené kombinací aminokyselin a každé z nich vědec přiřadil jeden tón na hudební škále. Hlasitost nebo délka tónů pak znázorňují spirálovité zakroucení aminokyselin. A vlastní zvuky mají i teplem způsobené molekulární vibrace.

Výzkumníci budou nyní ve zhudebněné struktuře pátrat po odpovídající kombinaci tónů, což je prý daleko intuitivnější práce. Využít navíc mohou rozsáhlé databáze jiných, už dříve sonifikovaných proteinů.

Buehler převedl za výzkumnými účely do hudebních tónů například protein získaný z jedu mořského šneka. Další skladby si můžete poslechnout na jeho SoundCloudu.

Helena Berková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme