Vědci pomůžou budějovické nemocnici s testováním koronaviru. Můžou zajistit sto analýz denně

Jihočeští vědci začali diagnostikovat zkušební vzorky na přítomnost koronaviru. Povolil jim to Státní zdravotní ústav. První odběry jim v pátek dopoledne dodala českobudějovická nemocnice.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikrobiologická laboratoř s vysokým stupněm zabezpečení Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích | Zdroj: Biologické centrum Akademie věd ČR

Od příštího týdne je do laboratoří parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích pravděpodobně začnou svážet sanitky z nejrůznějších míst Jihočeského kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vědci pomohou zdravotníkům, zjišťovala Jitka Cibulová Vokatá

Parazitologové budou dělat analýzy odebraných stěrů ve dvou laboratořích vybavených pro práci s vysoce infekčním materiálem. Zpracování vzorků se provádí v přísných podmínkách na pracovišti s vysokým stupněm zabezpečení.

„Máme laboratoře pro práci se zvýšenou infekcí s takovým lehkým skafandrovým provozem. Budeme v těsné spolupráci s laboratoří molekulární biologie v nemocnici, oni mají standardní postupy, které jsou schválené Světovou zdravotnickou organizací, a my je od nich přebereme. Výsledky získané u nás budeme dodávat do centrálního zdravotního informačního systému,“ popisuje ředitel biologického centra Libor Grubhoffer.

Vědci v Liberci vyrábí filtry do bavlněných roušek. Nanomateriál má účinnost až 90 procent

Číst článek

Do testování se zapojí víc než deset vědců biologického centra, také Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a dalších přibližně deset laboratorních a technických pracovníků. Tento tým může denně udělat sto analýz. Má v zásobě laboratorní materiál pro přibližně dva tisíce testů.

„V zásadě budou pracovat vždy ve směně tři kolegové s tím, že další budou v zázemí. Chceme pracovat na směny podle toho, jak to bude akutnost té epidemiologické situace vyžadovat,“ dodává Libor Grubhoffer.

Předpokládá se, že vzorky budou do Biologického centra přivážet sanitky přímo z odběrových míst z nejrůznějších měst v Jihočeském kraji. Ostrý provoz spustí vědci pravděpodobně v pondělí.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme