Vědci spouští studii o covid-19. Průzkum ve 110 zemích má zjistit, jak nemoc ovlivnila pohodu lidí

Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně odborníků z tuzemského Národního ústavu duševního zdraví. Průzkum, kterého se bude účastnit přes 100 000 lidí, bude hodnotit, jak je od propuknutí pandemie nového koronaviru ovlivněna jejich duševní a tělesná pohoda.

Tento článek je více než rok starý.

Klecany (u Prahy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19 pod elektronovým mikroskopem na snímku z 13. února 2020 v r	NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML) v USA.

Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně odborníků z tuzemského Národního ústavu duševního zdraví (ilustrační foto) | Foto: NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH | Zdroj: Wikimedia Commons (Public domain)

Cílem studie je rozpoznat rizika fyzických či psychických zdravotních potíží během pandemie. Mimo jiné to může pomoci s přípravou na případné další budoucí pandemie, informoval ve středu v tiskové zprávě mluvčí Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Jan Červenka.

Dezinfekce celých pláží nemá žádný smysl a navíc k ní dochází přirozeně

Číst článek

Průzkum bude anonymní a zaměří se na běžnou populaci a zdravotnické pracovníky. „Do projektu je zapojeno téměř 200 výzkumníků a byl schválen několika národními a mezinárodními odbornými organizacemi,“ uvedla Denisa Manková, která vede výzkumný tým v NUDZ.

Zapojení lidé budou vědcům sdělovat demografické údaje, informace o profesi, fyzickém a duševním zdraví a chování i další faktory. Jedním z cílů je též identifikace rizikových a naopak protektivních faktorů.

Výzkum je naplánovaný na tři etapy. První již začala, další bude za půl roku a poslední se uskuteční rok po skončení pandemie. Dobrovolníci se mohou zapojit prostřednictvím webu coh-fit.com. Zúčastnit se mohou dospělí, adolescenti i děti ve věku šest až 13 let.

„Nedospělí participanti potřebují souhlas zákonného zástupce, dotazník je plně v češtině,“ dodala Manková. Dosud vyplnilo dotazník více než 40 000 respondentů z celého světa. První výsledky vědci očekávají zhruba za půl roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme