Láska jako z pohádky? Začíná v mozku bouří hormonů a zesílenými prožitky

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří pohádky. Jejich ústředním motivem bývá v drtivé většině případů láska. Kováři a zahradníci v nich dobývají srdce sličných princezen, a princové se zase zamilovávají do svých krásných poddaných. A přestože je nejen pohádkovým symbolem lásky srdce, podle vědeckých výzkumů se láska rodí v našich myslích, tedy v mozku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Láska (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

„Na cestě mezi líbením se a líbáním se je minové pole. Je to jako kdybyste jeli velký slalom se spoustou branek,“ připodobňuje ve vysílání Českého rozhlaslu Plus Renata Androvičová z Laboratoře evoluční sexuologie a psychopatologie.

Všechny části mozku, které mají na starosti pohyb, jsou najednou v pohotovosti. „Když nemůžete spát, jíst a máte chuť se hýbat a dostat se k milovanému člověku, tak to je přesně to romantické vzplanutí. Spíš než o cit jde o motivační stav, který má svést dva lidi dohromady,“ dodává.

Hladiny hormonů se v tu chvíli mění podobně, jako když bažíme po droze nebo alkoholu. Aktivní je adrenalin a stresový hormon kortizol, zkrátka vše, co nám vhání krev do končetin.

Když se člověk zamiluje, všechny prožitky se zintenzivní, vše se zdá být hezčí a dávat větší smysl. „Když ale nedojde k naplnění potřeb, tak nastává smutek a vše vypadá tragičtěji,“ upozorňuje na odvrácenou stranu lásky psycholog Daniel Krejcar.

„Jakmile jste v blízkosti milovaného člověka a dostáváte blízké signály, jako jsou pohledy z očí do očí, přichází nový stav, tedy sexuální touha, která navazuje na tu romantickou. Neurovědci mezi nimi nacházejí velké překryvy,“ vysvětluje Androvičová.

Ale i když mají lidé v takových chvílích pocit, že se milují nadevše, zamilovanost po čase vyprchá. „Poblouznění střídá každodennost, přestože ani ta nemusí být šedivá, pokud ji sdílíme s tím druhým a vytvoří se něco, co známe ze vztahů mezi přáteli,“ uzavírá Krejcar.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme