Léčbu koronaviru zrychlí koktejl tří léků, tvrdí studie hongkongských vědců. Součástí je i látka proti HIV

Pacienti s mírným průběhem nemoci covid-19 způsobené koronavirem se zřejmě uzdraví rychleji, pokud je jim poté, co se u nich objeví příznaky, podán koktejl tří léků. Vyplývá to ze studie hongkongských vědců, o které informoval lékařský list The Lancet.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Pacienti, kteří dostali koktejl všech tří testovaných léků, byli v průměru negativní za sedm dní. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Na studii pracovali výzkumníci z šesti nemocnic v Hongkongu a místní univerzity. Třemi testovanými přípravky jsou lopinavir-ritonavir, ribavirin a interferon beta-1b.

Protože vývoj vakcíny bude trvat měsíce, možná roky, vědci se nyní rychle snaží zjistit, zda lze k léčbě covidu-19 použít stávající léky. V USA i jinde je jedním ze slibných léků remdesivir.

Hledáme koronavirus v odpadní vodě, říká česká expertka. Cílem je předpovědět další vlnu nákazy

Číst článek

Studie je předběžnou druhou fází testů. Jejím cílem bylo zjistit, zda léčba funguje, a nikoli určit, zda léčba je lepší než jiné možnosti. Zúčastnilo se jí 127 dospělých pacientů s covidem-19, z toho 86 jich dostalo koktejl tří léků a 41 tvořilo srovnávací skupinu.

Pacienti, kteří dostali léky do sedmi dnů od prvních symptomů, přestali virus vylučovat, což znamená, že byli zdraví a nebyli již infekční, dříve než pacienti ve srovnávací skupině. Podle všeho se jim také dříve začalo dařit lépe a v nemocnici strávili výrazně kratší dobu než srovnávací skupina.

Přípravek lopinavir-ritonavir se používá na léčbu HIV, ribavirin na žloutenku C a interferon beta-1b na léčbu roztroušené sklerózy, reguluje zánět a potlačuje růst virů. Někteří odborníci se již dříve vyjádřili, že interferon by mohl posílit schopnost těla bojovat s novým koronavirem.

Pacienti, kteří dostali koktejl všech tří léků, byli v průměru negativní za sedm dní, zatímco srovnávací skupina za 12 dní. Symptomy u léčených pacientů byly patrné čtyři dny, zatímco u druhé skupiny osm dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme