Vědci budou hledat slavnou lochnesku. Doufají, že záhadu rozluští díky vzorkům DNA

Záhada skotského jezera Loch Ness bude brzy definitivně vyřešená. Přestože jezero už prozkoumali skrz naskrz, stále se najde dost lidí, kteří věří v existenci tajemného tvora, který v něm má žít.

Edinburgh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotské jezero Loch Ness.

Skotské jezero Loch Ness. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Expedice vedená novozélandským profesorem Neilem odebrala vzorky jezerní vody a bude z nich extrahovat DNA. Vědci zjišťují, jestli v jezeře žije nějaký dosud neznámý tvor. Výsledky by měly být známé na konci roku.

„Pokud tady opravdu něco neobvyklého žije, musí to za sebou zanechávat stopu v podobě DNA a tu dokážeme najít. Osobně mýtům o lochnesské příšeře nevěřím, ale pojďme tu ideu otestovat. Možná je to nějaká velká ryba, uvidíme,“ říká zpravodaji Českého rozhlasu ve Velké Británii profesor Neil Gomell.

Několik týdnů sbíral tým vědců vzorky vody, z různých míst jezera a z různých hloubek. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Několik týdnů sbíral jeho tým vzorky vody, z různých míst jezera a z různých hloubek. Na výzkumu se podílel i přírodovědec Adran Shine, muž který zasvětil průzkumu jezera Loch Ness celý život.

„Těším se, až porovnáme výsledky zkoumání DNA s našimi testy, které provádíme posledních 20 let. Jsem  zvědavý,  jestli se najde něco nového. Musím říci, že metoda profesora Gomella je velice elegantní. Já jsem se svým týmem zkoumal jezero a jeho obyvatele za pomocí sítí, ponorek a mikroskopů a vlastně stačí vzít jen pár vzorků vody a je to,“ směje se sedmdesátník s dlouhým sněhobílým plnovousem.

Adrian Shine, přírodovědec, který zkoumá jezero Loch Ness půl století | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Svoji první výzkumnou expedici na jezeře Loch Ness organizoval už v roce 1973. Nikdo dnes nezná ekosystém jezera tak dobře jako on. Může podle něj nový výzkum přinést ještě něco nového?

„Zcela jistě tam žádná příšera není. Jinak bych ji za těch padesát let musel najít. Prozkoumali jsme jezero z mnoho hledisek, plankton, ryby, sedimenty. Samozřejmě, že žádná lochneska neexistuje, ale jezero má tu zvláštní schopnost neustále tu iluzi držet při životě. Nakonec lochnesská příšera tady bude tak dlouho, dokud budeme chtít, aby byla," říká Adrian Shine.

Navzdory výsledkům nového bádání to bude jistě ještě dlouho. Ať už existuje nebo ne, lochnesská příšera přiláká ročně ke břehům jezera 200 tisíc turistů z celého světa.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme