Loňský rok byl jeden z nejteplejších v dějinách měření. Je o stupeň tepleji než před 118 lety

Loňský rok byl jedním ze tří nejteplejších let v dějinách měření, s nimiž se začalo ve druhé polovině 19. století. Informovala o tom ve čtvrtek Světová meteorologická organizace (WMO). Tepleji než loni bylo jen v letech 2015 a 2016, tyto dva roky ale byly na rozdíl od loňska silně ovlivněné klimatickým jevem El Niňo. Podle WMO se tak potvrzuje dlouhodobý trend globálního oteplování.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důsledky tohoto oteplování jsou lesní požáry, hurikány a záplavy. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters, Reuters

„Zatímco popírači klimatických změn nadále strkají hlavy do písku, globální oteplování pokračuje v nezmenšené míře,“ řekl listu The Guardian profesor Michael Mann z Pensylvánské univerzity. Dodal, že důsledky tohoto oteplování jsou lesní požáry, hurikány a záplavy.

Kde je globální oteplování, posteskl si Trump kvůli mrazům. ‚Je hloupější než třeťák,‘ reagují kritici

Číst článek

Ze zprávy WMO rovněž vyplývá, že 17 z 18 nejteplejších roků od začátku měření zažil svět v tomto tisíciletí. Podle WMO je to důsledek skleníkového efektu způsobeného zvýšeným množství emisí skleníkových plynů v důsledku průmyslové výroby.

Průměrná teplota v loňském roce byla téměř o jeden stupeň Celsia vyšší než v období do roku 1900. „Dostáváme se čím dál blíže k limitu 1,5 stupně z pařížské klimatické dohody, jemuž jsme se zoufale snažili vyhnout,“ připomněl Dann Mitchell z Bristolské univerzity dlouhodobý cíl z globální dohody o klimatu, uzavřené v Paříži v roce 2015.

Zpráva WMO je založena mimo jiné na měření dvou amerických institucí - Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) - a také na základě měření britského meteorologického úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme