Přes 52 milionů. Matematik z Karlovy univerzity získal prestižní grant Evropské výzkumné rady

Matematik Jaroslav Nešetřil z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy obdržel prestižní grant Evropské výzkumné rady, tzv. ERC Synergy Grant. Společně s maďarskými kolegy z Univerzity Loránda Eötvöse a Středoevropské univerzity v Budapešti získali deset milionů eur (zhruba 260 milionů korun), Karlova univerzita dostane více než dva miliony eur (přes 52 milionů korun).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematik Jaroslav Nešetřil z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy obdržel prestižní grant Evropské výzkumné rady | Zdroj: Matfyz.cz

Skupina bude zkoumat matematickou teorii dynamických sítí, jež v současnosti ovlivňují všechny oblasti vědy a technologií. V úterní tiskové zprávě to uvedla Univerzita Karlova (UK).

Jeden student medicíny přijde fakultu na milion korun, říká děkan Šedo

Číst článek

Základní principy činnosti a funkcí sítí, tj. vztahů a vazeb mezi prvky v sociálním prostoru, nejsou dosud kompletně pochopeny, přestože jsou sítě podstatné například v biologii, komunikaci, sociálních a ekonomických systémech.

„Cílem našeho výzkumného týmu proto bude snaha o přetváření chápání komplexních systémů a vytvoření základu pro aplikace v řadě oborů,“ uvedl ve zprávě Nešetřil.

Bouřlivý vývoj

Vývoj studia sítí - a také matematických teorií grafů - byl podle zprávy bouřlivý, dosud však měly obě oblasti jen omezenou spolupráci.

„Výzkum, na který byl grant získán, má ambici toto změnit a vybudovat celistvou teorii dynamických sítí, která bude prostředkem pro aplikace a bude poskytovat paradigmata pro studium nejrůznějších reálně existujících sítí,“ píše se ve zprávě.

Spolupracovat na něm budou odborníci například z oblasti buněčné biologie, neurověd, telekomunikací nebo informačních technologií.

Na Právnické fakultě se znovu rozjede páternoster, na jeho opravu přispěli i studenti

Číst článek

ERC Synergy Grant v celkové hodnotě 250 milionů eur (zhruba 6,5 miliardy korun) získalo podle webu ERC 27 projektů. Angažovat se v nich bude 88 předních vědců, kteří budou projekty uskutečňovat na 63 univerzitách a ve výzkumných centrech v 17 zemích. Nejfrekventovanějšími lokacemi jsou Německo, Velká Británie a Francie. Podle webu byla poptávka po grantech velká: z počtu 295 vyhodnocených návrhů jich bylo vybráno devět procent.

Univerzita Karlova letos získala už třetí grant ERC. V červenci tzv. Starting Grants, které vybrané projekty podporují na dobu až pěti let, získaly týmy Matyáše Fendrycha z přírodovědecké fakulty a Ondřeje Pejchy z matematicko-fyzikální fakulty, který grant obdržel na zkoumání dvojhvězd. Celkem získalo letos tento grant pět řešitelů z Česka, což byl pro zemi nejlepší výsledek od roku 2008.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme