Vědci vyvinuli novou metodu rozpoznávání druhů dřeva. Pomůže s potlačením nelegálního obchodu

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně v mezinárodní spolupráci s kolegy z Indie a Polska vyvinuli novou metodu pro identifikaci různých druhů dřev a pro vytvoření databáze různých, zejména tropických druhů dřev. Díky tomu je nyní možné lépe vystopovat původ dřeva, což umožní účinněji potlačovat nelegální obchod s exotickými a vzácnými druhy dřeva, které se používají hlavně pro výrobu luxusního nábytku.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kupa rozřezaného dřeva.

Nelegální obchod se dřevem skýtá rizika především pro země, kde stromy s ním rostou. | Foto: Khalil Baalbaki, Martin Hrnčíř

Ve čtvrtek to řekla Daniela Tesařová z Ústavu designu, nábytku a bydlení Mendelovy univerzity a jedna z řešitelek projektu.

Využití procesu zvětrávání. V boji s oxidem uhličitým pomůže posyp polí rozdrcenou horninou, uvádí studie

Číst článek

„Během výzkumných prací jsme shromáždili vzorky různých druhů tvrdých dřev a měkkých dřev evropského a indického původu, které se zpracovávají při výrobě nábytku. Tyto vzorky jsme analyzovali pomocí infračervené spektroskopie a pomocí infračerveného laseru pro on-site analýzy ve forenzním hodnocení. Získané výsledky sloužily jako podklad pro vytvoření databáze různých, zejména tropických druhů dřev pro porovnání a identifikaci neznámých druhů dřev,“ vysvětlila Tesařová.

Nyní tak lze identifikovat druh a původ dřeva pomocí moderní sofistikované laboratorní metody. Podle Tesařové se dosažené výsledky podařilo ověřit při identifikaci neznámých druhů dřev.

Nelegální obchod se dřevem skýtá rizika především pro země, kde stromy s ním rostou. Těžba je často nelegální a jejím důsledkem je odlesňování velkých ploch. Často se jedná o tropické pralesy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme