Meteorolog: Na tři dny umíme předpovědět počasí s úspěšností 95 procent. Výhled na měsíce je nesmysl

Přesnost předpovědi počasí se dnes pohybuje okolo 95 procent, říká Jaroslav Tuček z Českého hydrometeorologického ústavu. „To platí pro první tři dny, pak úspěšnost padá. Když předpovídáme počasí na týden dopředu, po pěti šesti dnech se úspěšnost dostane na 82 procent.“ Výhledy na více měsíců jsou proto podle něj nesmysl: „Já bych vám tu informaci nedal. Ale je to vyžadované.“

Tento článek je více než rok starý.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, déšť, ilustrační foto

Přesnost předpovědi počasí se dnes pohybuje okolo 95 procent, říká meteorolog Jaroslav Tuček | Foto: René Volfík | Zdroj: René Volfík

Předpovědi na více týdnů dopředu se nevytváří z aktuálních dat, popisuje Tuček: „To už se porovnává situace v daný čas, jak je, a pak počítač pátrá do minulosti a hledá shodu. A když ji najde, tak předpokládá, že podobné počasí bude pokračovat i teď.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Když bude pršet „místy“, víte, co přesně to znamená?

Stoprocentní úspěšnosti předpovědi nejde dosáhnout nikdy, připomíná Tuček: „Může se stát, že čekáme frontu a ona se někde zastaví, dál se nepohne a jsme bez deště, i když jsme říkali, že bude celý den pršet.“

Na aktuální předpověď počasí čekají každý den zemědělci, silničáři a lidé z energetiky.

„Pojem ‚na většině území‘ znamená, že srážky zasáhnou víc než 50 procent regionu, ‚místy‘ znamená, že srážky budou na 30 až 70 procentech regionu a ‚ojediněle‘ je od 5 do 20 procent,“ vysvětluje Tuček v Poradně Českého rozhlasu Pardubice.

Teplá zima a vysoké červnové teploty. První polovina roku patřila k nejteplejším, uvedl meteorolog

Číst článek

Práce meteorologa začíná v brzkých ranních hodinách, kdy musí před vydáním předpovědi zpracovat velké množství dat.

„Prostudujeme aktuální synoptickou situaci, zabruslíme na sondáže, podíváme se na předpovědní mapy, všechny možné, větru, vlhkosti, tlakových útvarů. Pak se podíváme na předpovědní modely, nejvíc používaný u nás je model Aladin, přidáme k tomu naše know-how a na základě toho všeho vytvoříme předpověď,“ popisuje Tuček.

Uznává, že rámcově se dá předpověď odvodit jen na základě vlastních zkušeností. „Frontu signalizují mraky. Ze směru a rychlosti větru poznáme, jestli je nad námi tlaková výše, nebo není. Z toho pak vznikly pranostiky,“ dodává meteorolog.

Miroslav Hruban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme