ČVUT vyvinula program na rozpoznávání rostlin a hub. Rostliny už rozpozná lépe než experti

Při rozpoznávání jedlé houby od jedovaté by se sběratelé v budoucnu nemuseli spoléhat jen na svoje zkušenosti nebo na mykologický atlas. Na Českém vysokém učení technickém vyvíjejí počítačový systém, který dokáže z fotografií rozpoznat tisíce druhů rostlin a hub. To už teď dělají aplikace v telefonu, kterých je hned několik.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Program je poměrně hodně přesný, ale stejně jako lidé může občas udělat chybu. | Foto: Petr Jadrný

Při spuštění aplikace se nejprve objeví upozornění: „Spuštěním aplikace souhlasíte s tím, že její tvůrci nepřijímají žádnou odpovědnost za otravu nebo smrt, ke kterým může dojít v důsledku požití nebo jiného užití jakékoliv houby.“

Aby neskončil v polévce, ucvakl si klepeto. Račí hrdina se stal hitem sociálních sítí

Číst článek

Uživatelské recenze ji přirovnávají k poradě se zkušenějším houbařem. Nový program z dílny ČVUT zabodoval na mezinárodních soutěžích, na třech kláních zvítězil. A co víc: v určování rostlin byl navíc často přesnější než lidští experti.

„Používáme tzv. hluboké neuronové sítě, což je model, který obsahuje velké množství jednoduchých výpočtů a pro ty se potřebujeme naučit správné parametry. Máme metody, které se to učí tím, že projdou velké množství obrázků, které používáme pro trénování, a snaží se paramenty nastavit tak, aby co nejlépe odpovídaly jednotlivým třídám,“ popisuje Milan Šulc z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a jeden z autorů počítačového programu.

Padělky se v Česku vyrábějí v tajných továrnách. Už brzy je pomůže odhalit nová aplikace

Číst článek

Jak vysvětluje, program je poměrně hodně přesný, ale stejně jako lidé může občas udělat chybu. „Důležitý rozdíl je v tom, že náš systém je založen čistě na rozpoznávání daných obrázků, zatímco lidští odborníci mají výhodu, že když si nejsou jistí, mohou se na rostlinu nebo houbu podívat z druhé strany. To my zatím neumíme,“ popisuje. Do programu ale budou jeho tvůrci i uživatelé dál dodávat obrázky a zlepšovat tak jeho přesnost.

ČVUT sama zatím přípravu aplikace nechystá. Vědce totiž hlavně zajímá výzkum z hlediska strojového učení a počítačového vidění. Chtějí ale své znalosti poskytnout dál a už teď jsou ve spojení s lidmi, kteří by případnou aplikaci vyvinout mohli.

Šulc ale zdůrazňuje, že je neustále co zlepšovat. „Je to pro nás takový dobrý vzorový příklad pro vizuální rozpoznávání, protože svět rostlin a hub je tak pestrý, že je to velice těžká úloha z našeho hlediska strojového učení,“ zakončuje pro Radiožurnál.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme