Modroocí lidé mají společného předka, za vše může genetická mutace

Vědci našli zmutovaný gen, který u lidí způsobuje modré oči. Za všechno prý může jeden společný předek, který se narodil před více než 6000 lety.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle nového výzkumu, o kterém píše server Business Insider, mají všichni modroocí lidé jednoho společného předka, který žil před 6000 až 10 000 lety.

Modrooký pračlověk nesl genetickou mutaci, která se posléze rozšířila po celém světě.

Dlouhá léta vědci hledali mutaci na genu známém jako OCA2. Ten produkuje pigment melanin, jenž rozhoduje o barvě očí, vlasů a kůže.

Mutace OCA2 měla za následek změnu hnědé barvy očí na modrou. I tak ale vědci nemohli najít správnou formu mutací.

Nakonec ji objevili na úplně jiném genu nazvaném HERC2, který 'vypíná' gen OCA2. V překladu tedy vypne u člověka hnědou barvu očí a udělá tak místo na očích pro barvu modrou. Tuto mutaci mají v sobě zakódovanou všichni lidé s modrýma očima.

Kdy se tato mutace začala šířit? Pravděpodobně, když se pralidé přesouvali z Afriky do dnešní Evropy. To by také vysvětlovalo, proč modré oči mají pouze lidé s evropským původem.

Podle této teorie je navíc možné, že všichni modroocí mají jednoho společného evropského předka.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme