Tváři Mony Lisy dodaly tajuplnost problémy se štítnou žlázou, tvrdí nová studie

Bledá pleť, vysoké kouty a nateklý krk. Charakteristické znaky světově známé Mony Lisy z portrétu Leonarda da Vinciho mohla zapříčinit nefunkční štítná žláza, uvádí studie amerických vědců. Vyvrací přitom dřívější domněnky, že by žena, za kterou je označovaná manželka florentského obchodníka s tkaninami Lisa Gherardiniová, trpěla srdeční poruchou nebo onemocněním metabolismu. Dožila se totiž poměrně pokročilého věku.

Paříž / New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonardo da Vinci: Mona Lisa | Foto: Musée du Louvre

Autoři Mandeep Mehra z Harvardské univerzity a Hillary Campbellová z Kalifornské univerzity přičítají nažloutlou pleť, tvořící se kouty a skoro neexistující obočí snížené činnosti štítné žlázy.

Da Vinciho malba podle nich také ukazuje na to, že Gherardiniová trpěla strumou, tedy nenádorovým zvětšením štítné žlázy, které se projevuje zduřením krku, píše britský The Telegraph.

Špatné ovzduší může zhoršovat inteligenci, tvrdí čínští vědci. Ohroženější jsou muži

Číst článek

Porucha může být podle vědců klíčem k tajuplnému úsměvu Mony Lisy.

„Pokud Lisa Gherardiniová skutečně trpěla závažnou hypotyreózou (tj. sníženou činností štítné žlázy), záhadný úsměv může v určitém smyslu představovat psychomotorickou retardaci a svalovou slabost, které vedla k méně než plně ‚rozkvetlému‘ úsměvu,“ uvádí dvojice v časopisu Mayo Clinic Proceedings.

Strumu ovšem mohl způsobit i nedostatek jódu, který se ve stravě plné zeleniny a obilovin v renesanční Itálii moc nevyskytoval. Ke snížené činnosti štítné žlázy možná přispělo také těhotenství. Jen několik měsíců předtím, než stala da Vincimu modelem, totiž Gherardiniová porodila prvního syna Andrea.

Vědci tvrdí, že jsou to právě nedokonalosti způsobené onemocněním, které mistrovskému dílu dodávají jeho tajemnou realističnost a kouzlo.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme