Mozek se umí chovat jako GPS, říká neurolog

Mozek je vlastně taková GPS lidského těla. Ačkoli schopnost prostorové orientace najdeme i u velmi jednoduchých organismů, v průběhu evoluce se celý systém stal daleko složitějším.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mozek | Foto: Fotobanka Pixabay

Pokud to bereme komplexně, podílí se na orientaci v prostoru celý mozek. Jednotlivá centra spolu musí vzájemně komunikovat,“ vysvětluje Jan Laczó, lékař z Neurologické kliniky 2. Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Motol.

Laczó popisuje dva druhy vnímání: „Jedním je ten typ, kdy se snažíme zorientovat pomocí nějakých záchytných bodů. Druhý typ vychází z polohy těla – když si třeba musíme zapamatovat, jak daleko a jakým směrem se od nás cíl nachází.“

Člověk se ale v prostoru nikdy neorientuje jen jedním nebo druhým způsobem. Většinou dokážeme obě strategie v průběhu pohybu měnit.

Díky výzkumu prostorového vnímání prý můžeme alespoň z části pochopit, jak náš mozek funguje. Vzhledem k tomu, že jde o evolučně velmi starou funkci, zkoumají vědci ty nejstarší mozkové struktury.

„Také se ukazuje, že tato funkce není kulturně nebo jazykově závislá. To znamená, že nám umožňuje srovnávat výkon mozku i u populací, které používají jinou řeč nebo písmo,“ říká Laczó.

Blue Velvet Arena

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad

Lidský mozek lze zkoumat mnoha způsoby. Ze zobrazovacích metod je to nejčastěji magnetická rezonance a Jan Laczó zmiňuje třeba i pozitronovou emisní tomografii.

Testování prostorové orientace lze provádět také prostřednictvím takzvané Blue Velvet Areny, kterou disponuje motolská nemocnice. Toto zařízení napodobuje reálný prostor. Jde o stan, který má v průměru asi tři metry a simuluje orientaci v místě pomocí bodů na stěně.“

Josef Kluge, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme