V Česku úspěšně otestovali lék proti mozkožravému parazitovi. Onemocnění dosud nepřežil téměř nikdo

Vědci dokázali vyléčit myši postižené mozkožravým parazitem. Je to další krok ve vývoji léku proti této vzácné nákaze, která je pro člověka smrtelná. Úspěchu dosáhli experti v centru BIOCEV ve Vestci u Prahy.

Vestec u Prahy Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Histopatologie amébické meningoencefalitidy, kterou způsobuje parazit Naegleria fowleri

Infekce Naegleria fowleri jsou velmi vzácné, ale mohou být smrtelné | Zdroj: Profimedia

Vědci z centra BIOCEV ve Vestci u Prahy pokročili ve vývoji léku proti vzácné a smrtící amébě Naegleria fowleri, která napadá mozky ryb a může nakazit i člověka. Tým úspěšně léčil myši nakažené touto amébou, což představuje významný krok vpřed při hledání léku na tuto nemoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští vědci úspěšně otestovali lék na parazitní onemocnění Naegleria fowleri. Poslechněte si celou reportáž Martina Srba

Podle parazitologa Róberta Šuťáka je améba velmi vzácná, za posledních 60 let se jí na celém světě nakazilo do 300 lidí. Počet případů však může s klimatickou změnou narůstat, a proto je prý důležité mít k dispozici lék, kterým lze léčit i takto vzácná onemocnění.

Na léku pracuje i německý vědec Martin Zoltner, který vede oddělení pro objevování léků na Přírodovědecké fakultě UK. „Náš lék pochází z mého předchozího výzkumu v Kalifornii – ve firmě, která vyvíjí látky proti houbám a zároveň spolupracuje s akademiky na výzkumu opomíjených nemocí,“ přibližuje Zoltner.

A pokračuje: „Ty látky mají zajímavou chemickou strukturu: atom bóru v organickém lešení. Když jsem přišel do Prahy, napadlo mě tyto molekuly otestovat proti málo probádaným původcům onemocnění. Tady je jedno z mála míst na světě, kde je můžeme zkoumat.“

Lék s parazitem úspěšně bojuje

Vědci použili přístroj k testování potenciální účinnosti různých léků proti amébě Naegleria fowleri. Zařízení obsahuje malou destičku rozdělenou na části, přičemž každá část obsahuje samostatnou kolonii parazitů. Zařízení pak do každé kolonie dodá kapku jedné z mnoha testovaných látek, aby se zjistilo, zda parazity zabíjí.

Naegleria fowleri atakuje lidskou buňku | Foto: Ronald Malych

„Podíl vyléčených je dvacet osm procent. Nevypadá to jako hodně. Ale také nás potěšilo, že léčba významně myším prodloužila dožití. Budeme s chemiky pracovat na tom, abychom látku vylepšili a možná se přiblížili sto procentům vyléčených. Také stojí za zmínku, že jsme nezaznamenali žádné vedlejší účinky,“ doplňuje Martin Zoltner

Infekce Naegleria fowleri jsou velmi vzácné, ale bývají velmi smrtelné. Nejčastěji se přenáší nosem a je spojována s koupáním v teplých sladkých vodách, jako jsou jezera a řeky. Příznaky onemocnění mohou zahrnovat horečku, nevolnost a zvracení, následované záchvaty a halucinacemi. Infekce Naegleria fowleria téměř vždy končí smrtí.

Martin Srb, Dino Dražan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme