Najít ohnisko covidu-19 může být rychlejší. Vědci ho poznají z odpadních vod s předstihem

Díky monitoringu odpadních vod by se dala identifikovat ohniska nemoci covid-19 až o dva týdny dříve. Ukázal to projekt Vysoké školy chemicko-technologické, který analyzoval vzorky ze čtrnácti míst pražské stokové sítě. „V tuto chvíli máme data, která ukazují, že korelace mezi množstvím viru v odpadních vodách a náloží v populaci je velmi dobrá. Zvláště v těch lokalitách, kde je velké zastoupení bytů nebo domů,“ říká docent Jan Bartáček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvůr Králové nad Labem chystá modernizaci čistírny odpadních vod

Dvůr Králové nad Labem chystá modernizaci čistírny odpadních vod | Foto: Václav Plecháček

Pomocí nové analytické metody, založené na stanovení obsahu RNA viru SARS-CoV-2, monitorovali vědci od července loňského roku čtrnáct lokalit stokové sítě Pražských vodovodů a kanalizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se vědci dozví ze studia odpadních vod o šíření koronaviru? Poslechněte si reportáž Evy Kézrové

„Máme několik lokalit, kde jsme zaznamenali nárůst už o něco dříve, než se tam covid-19 ve větší míře prokázal. Teď nedokážu přesně říct, jestli je to o týden nebo čtrnáct dní dopředu. Ještě stále analyzujeme epidemiologická data, která nám poskytl Ústav zdravotních informací a statistiky,“ dodává Bartáček.  

Pilotní projekt tak potvrdil, že díky viru, který člověk vylučuje ve stolici, je možné pravidelnou analýzou odpadních vod zjistit případné ohnisko nákazy.

Teď začala další fáze měření, ve které se zdvojnásobil počet odběrových míst a zvýšila se frekvence analýz.

„Byli bychom rádi, kdyby se k nám připojila nějaká epidemiologická skupina, která by na základě našich dat mohla aktuálně reagovat na situaci v daném místě,“ uzavírá docent Bartáček.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme