Objev, který šokoval svět. Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za odhalení gravitačních vln

Nobelovu cenu za fyziku získali tři američtí vědci Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne za detekci gravitačních vln ve vesmíru. Oznámila to v úterý Královská švédská akademie věd. Druhým dnem tak pokračuje vyhlašování prestižních cen, které v pondělí odstartovalo oceněním tří Američanů za fyziologii a lékařství.

Stockholm (Aktualizováno: 13:59 3. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzikové Barry Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss

Fyzikové Barry Barish, Kip S. Thorne a Rainer Weiss | Zdroj: Reuters

Objev podle expertů otevírá nové možnosti výzkumu kosmu, zejména při studiu černých děr a neutronových hvězd. Může rovněž přinést více informací o vzniku vesmíru.

„Je to něco zcela nového a odlišného, co nám otevírá dosud nespatřené světy. Na ty, kterým se podaří zachytit (gravitační) vlny a interpretovat jejich poselství, čekají bohaté objevy," uvedla akademie v prohlášení.

Nobelovu cenu za medicínu získali tři američtí vědci zkoumající biologické rytmy lidského těla

Číst článek

Komise už na začátku řekla, že je to objev, který šokoval celý svět. Vědci gravitační vlny poprvé pozorovali v roce 2015 pomocí detektoru LIGO. Předtím byly důkazy pouze nepřímé.

Gravitace neboli přitažlivost se šíří ve vlnách, jako například světlo. Takzvané gravitační vlny předpověděl v rámci všeobecné teorie relativity již před téměř sto lety Albert Einstein, vědcům se je ale podařilo zachytit teprve nedávno.

Využili k tomu obří laserové detektory označované zkratkou LIGO, které dokázaly zaznamenat mimořádně slabé vibrace vycházející z gravitačních vln. Po jejich zachycení vědci převedli signál gravitační vlny do zvukové podoby a mohli slyšet, jak se dvě černé díry spojují.

Gravitační chvění, které dnes ocenění vědci zachytili v září 2015, pocházelo z kosmické srážky dvou černých děr, tedy objektů s mimořádně velkou hustotou, jež se odehrála ve vzdálenosti zhruba 1,3 miliardy světelných let od Země.

Veškeré vědecké informace o vesmíru pramenily dosud z elektromagnetického vlnění, jakým jsou rádiové vlny, viditelné světlo nebo záření gama. Protože ale toto vlnění je při cestě vesmírem vystaveno rušení, informace z něj získané jsou jen omezené. Gravitační vlny žádnému rušení nepodléhají a mohou přinést o okolním kosmu spoustu nových poznatků.

Vedle medaile a diplomu dostanou ocenění i finanční prémii, která bude letos větší než obvykle. Loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (21,6 milionu korun), letos to je o milion švédských korun více.

Nobelovu cenu za fyziku získali tři američtí vědci Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne | Zdroj: Reuters

Loni Nobelovu cenu za fyziku získali tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích.

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu dostala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za výzkum v oblasti chronobiologie.

Ve středu bude znám také nositel Nobelovy ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince. Cenu za mír si ocenění převezmou v Oslu, zbývajících pět dostanou ve Stockholmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme