Goodenough se stal nejstarším laureátem Nobelovy ceny za chemii. Vyvinul lithium-iontové akumulátory
V Královské švédské akademii věd byla ve středu vyhlášena jména laureátů Nobelovy ceny za chemii. Stali se jimi John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham a Akira Yoshino, kteří vyvinuli lithium-iontové akumulátory. Goodenough se tak ve svých 97 letech stal nejstarším držitelem ocenění. O jeden rok překonal loňského laureáta Arthura Ashkina.
Bez lithium-iontových akumulátorů bychom si už nejspíše nedokázali představit svět. Nachází se totiž v přenosné elektronice, kterou dennodenně používáme k vzájemné komunikaci, práci, studiu i poslechu hudby.
Objevili první exoplanetu a vysvětlili evoluci vesmíru. Nobelovu cenu za fyziku dostala trojice vědců
Číst článek
Lithiové baterie také umožnily vývoj elektrických automobilů s dlouhým dojezdem nebo uchovávání energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny.
Během ropné krize v 70. letech pracoval Stanley Whittingham na metodě, která by umožnila produkci energie nezávislé na fosilních palivech.
Právě tehdy se začal věnovat studiu supravodičů, během nějž objevil extrémně energeticky bohatý materiál, který následně použil k vývoji katody v lithiové baterii. Ta sice měla na svou dobu nečekaně vysoký potenciál – dva volty, kvůli použitým materiálům ale byla velmi výbušná.
Jak funguje baterie
Baterie je tvořena takzvaným galvanickým článkem, který se skládá ze dvou elektrod (vodičů) – záporné anody a kladné katody. Ty jsou umístěny v roztoku, takzvaném elektrolytu, který vede elektrický proud. Jakmile baterii zapojíme k elektrickému spotřebiči, dojde k uzavření obvodu a akumulátor začne dodávat energii.
Průlomový objev
John Goodenough předpověděl, že katoda by mohla mít ještě větší potenciál, pokud by byla vyrobena z jiného materiálu. Po dlouhém výzkumu v 80. letech dokázal, že lze vyvinout až 4voltový akumulátor. Právě jeho objev byl průlomem – umožnil totiž vývoj ještě silnějších baterií.
Ve vývoji na něj poté navázal Akira Yoshino, který v roce 1985 vytvořil první komerční lithium-iontovou baterii, kterou uvedl na trh v roce 1991. Ta byla velmi lehká a odolná a dala se mnohasetkrát nabít.
2019 Chemistry Laureate John Goodenough doubled the lithium battery’s potential, creating the right conditions for a vastly more powerful and useful battery.
#NobelPrize
11:50 – 09. 10. 2019
John Goodenough se narodil v roce 1922. V současné době je profesorem na Texaské univerzitě. Za svůj objev získal mnohá ocenění. Stanley Whittingham (1941) je profesorem na Binghamptonské univerzitě. Akira Yoshino (1948) je profesorem chemie na soukromé univerzitě Meidžo v Ósace.
Středeční vyhlášení je součástí týdne, kdy bylo v pondělí oznámeno ocenění za medicínu a fyziologii a v úterý za fyziku. Ve čtvrtek bude vyhlášena Nobelova cena za literaturu a v pátek za mír. Švédská národní banka pak v pondělí oznámí Nobelu pamětní cenu za ekonomii.
Všichni laureáti obdrží medaili, diplom a finanční prémii 9 milionů švédských korun (21,4 milionu korun českých). Peníze jsou rozdělovány z dědictví Alfreda Nobela, který za tímto účelem v roce 1895 odkázal v přepočtu na současnou měnu 148 milionů liber (4,2 miliardy korun).