Nobelovu cenu za chemii získali Němec a Američan za vývoj nového způsobu vytváření molekul
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2021
The 2021 #NobelPrize in Chemistry has been awarded to Benjamin List and David W.C. MacMillan “for the development of asymmetric organocatalysis.” pic.twitter.com/SzTJ2Chtge
Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA David MacMillan za vývoj nového způsobu konstruování molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Oznámil to ve středu ve Stockholmu generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.
I letos se tak potvrdila převažující praxe udělovat prestižní vědecké ocenění hned několika osobnostem, které se věnují výzkumu určitého tématu.
Práce obou oceněných vědců měla podle akademie velký vliv na výzkum v oblasti farmacie a učinila chemii „zelenější“, zdůvodnil rozhodnutí Nobelův výbor.
Nobelovu cenu za lékařství letos získala dvojice Američanů. Objevili receptory teploty a hmatu
Číst článek
„Organickou katalýzu lze použít k pohánění četných chemických reakcí," uvedla švédská akademie věd v prohlášení. „Za použití těchto reakcí nyní mohou výzkumníci mnohem efektivněji konstruovat cokoli od nových farmak po molekuly, které mohou zachytávat světlo ve fotovoltaických článcích,“ vysvětlila akademie s tím, že tyto katalýzy jsou přívětivé vůči životnímu prostředí i levné.
List ve středu v telefonickém rozhovoru s členy Nobelova výboru a novináři ve švédské akademii věd řekl, že ocenění pro něj bylo „obrovským překvapením“.
„Myslel jsem, že si ze mě někdo střílí,“ řekl. Zpráva ho zastihla v Amsterodamu na dovolené s rodinou. „Absolutně jsem to nečekal,“ řekl německý chemik.
List také potvrdil, že původně vůbec netušil, že MacMillan pracuje na stejném tématu jako on. Také měl pocit, že jeho nápad je jen hloupost – než se ukázalo, že skutečně funguje. „Cítil jsem, že by to mohlo být něco velkého,“ řekl List.
Nobelovy ceny se slavnostně předávat nebudou ani letos. Pořadatelé ceremoniál kvůli koronaviru zrušili
Číst článek
List, který působí v Institutu Maxe Plancka, a skotský rodák MacMillan z americké Princetonské univerzity podle výboru nezávisle na sobě vyvinuli nový způsob katalýzy.
„Už to významně prospělo lidstvu,“ konstatovala členka Nobelova výboru Pernilla Wittungová-Stafshedeová.
Předání 10. prosince
Katalyzátory jsou látky, které umožňují, urychlují nebo řídí chemické reakce, aniž by se staly součástí konečného produktu. Dlouho se vědci domnívali, že existují v zásadě jen dva druhy katalyzátorů: kovy a enzymy.
Dvojice letošních laureátů Nobelovy ceny za chemii v roce 2000 vyvinula třetí druh katalýzy, takzvanou asymetrickou organokatalýzu, která je založena na malých organických molekulách, uvedl Nobelův výbor.
Jeho předseda Johan Aqvist poznamenal, že koncept je „tak jednoduchý, jak je geniální“ a mnoho lidí se prý ptalo, proč se na něj nepřišlo už dříve.
SOUTĚŽ: Paní Curieová. Vyhrajte životopis oceňované vědkyně, poprvé v kompletním znění
Číst článek
Organické katalyzátory mají stabilní konstrukci z atomů uhlíku, na které se mohou vázat další aktivní chemické skupiny. Ty obsahují často obvyklé prvky jako kyslík, dusík, síra nebo fosfor, což znamená, že tyto katalyzátory jsou ekologické a jejich výroba levná.
Loni ocenění dostaly biochemičky Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnaová za vývoj takzvaných molekulárních nůžek, s jejichž pomocí mohou vědci s vysokou přesností změnit genetickou informaci živočichů, rostlin a mikroorganismů.
V pondělí byla ohlášena Nobelova cena za lékařství, v úterý za fyziku.
Ocenění, které je dotované deseti miliony švédských korun (zhruba 25 milionů korun), bude ve čtvrtek oznámeno ještě za literaturu, v pátek za mír a na závěr příští pondělí také za ekonomii.
Ceny budou slavnostně předány 10. prosince, na výročí úmrtí jejich zakladatele a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ceny ve vědeckých oborech a za literaturu si laureáti stejně jako loni kvůli koronavirové krizi nepřevezmou osobně ve Stockholmu, ale ve svých zemích.