Nobelovu cenu za chemii dostali dva Američané a Brit, jejich výzkum bílkovin přispívá k výrobě léků

Nobelovu cenu za chemii získali Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter, kteří se věnují výzkumu bílkovin. Oznámila to ve středu Královská švédská akademie věd, podle níž metody oceněných expertů přispívají například k výrobě biopaliv či nových léků. Polovina ocenění připadne podle akademie Arnoldové, druhou polovinu ceny si rozdělí Smith a Winter.

Tento článek je více než rok starý.

Stockholm (Aktualizováno: 13:12 3. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laureáti Nobelovy ceny za chemii pro rok 2018.

Laureáti Nobelovy ceny za chemii pro rok 2018. | Foto: NobelPrize.org

Arnoldová provedla v roce 1993 první řízenou evoluci enzymů, což jsou bílkoviny, které katalyzují chemické reakce. Američanka následně zdokonalila metody, které se v současné době běžně používají k vývoji nových katalyzátorů. Objevy Arnoldové našly upotřebení mimo jiné při ekologičtější výrobě chemických látek a produkci obnovitelných paliv, napsala Královská švédská akademie věd.

Držitelé Nobelovy ceny za chemii Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter, kteří se věnují výzkumu bílkovin. | Foto: Jonas Ekstromer | Zdroj: TT News Agency/Reuters

Smith vyvinul v roce 1985 laboratorní techniku zvanou fágový displej, kdy bakteriofág (virus, který infikuje bakterie) může být využit k vývoji nových bílkovin. Gregory Winter použil fágový displej k řízené evoluci protilátek s cílem výroby nových léků. První lék založený na této metodě adalimumab byl schválen v roce 2002 a používá se k léčbě revmatické artritidy, lupenky a k léčbě zánětlivých onemocnění střev.

Od té doby byly díky fágovému displeji vyvinuty protilátky, které dokážou neutralizovat toxiny, bojovat s autoimunitními onemocněními či s metastatickou rakovinou, uvedla švédská akademie věd.

Frances Arnold, awarded the 2018 #NobelPrize, conducted the first directed evolution of enzymes, which are proteins that catalyse chemical reactions. Enzymes produced through directed evolution are used to manufacture everything from biofuels to pharmaceuticals.

@Frances Arnold

11:49 – 03. 10. 2018

1652 2176

Třetí várka ocenění

Letos už byly ohlášeny dvě Nobelovy ceny. V pondělí získali prestižní ocenění za výzkum v oblasti lékařství Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó. Tohoto uznání se jim dostalo díky účasti na vývoji speciální imunologické léčby rakoviny.

V úterý se pak Nobelovy ceny za fyziku dočkali Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mourou a Kanaďanka Donna Stricklandová. U nich Královská švédská akademie věd ocenila průlomovou práci v oboru laserových technologií.

Nobelova cena pro Američana, Francouze a Kanaďanku. Dostali ji za průlomové objevy v laserové fyzice

Číst článek

V pátek bude následovat oznámení držitele či držitelů Nobelovy ceny za mír. Příští týden v pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii. Nobelova cena za literaturu letos udělena nebude, a sice kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež ji uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu na oceněné čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ceny budou jako každý rok předány v den výročí smrti Alfreda Nobela 10. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme