První Nobelova cena zná vítěze. Vědci Allison a Hondžó ji získali za vývoj speciální léčby rakoviny

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za vývoj speciální imunologické léčby rakoviny. Jejich výzkum využívá schopnosti imunitního systému napadat rakovinné buňky. Jména laureátů v pondělí oznámil stockholmský institut.

Stockholm (Aktualizováno: 13:32 1. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Držitelé Nobelovy ceny: Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó | Foto: TT News Agency/Fredrik Sandberg | Zdroj: Reuters

Nobelova nadace ve svém zdůvodnění na twitteru uvedla, že výzkum oceněné dvojice vědců představuje přelomový bod v boji proti rakovině.

Americký vědec Allison zkoumal bílkovinu, která funguje jako brzda regulující funkci imunitního systému.

Muž ze skandálu kolem Nobelových cen dostal dva roky vězení, soud ho potrestal za znásilnění

Číst článek

„Odhalil potenciál uvolnění této brzdy a vypuštění našich imunitních buněk s cílem napadání nádorů. Tento koncept pak rozvinul v nový přístup k léčbě pacientů,“ napsala Nobelova nadace.

Druhý z laureátů, Japonec Hondžó, „objevil jinou bílkovinu na povrchu imunitních buněk a zjistil, že také funguje jako brzda, ale s odlišným mechanismem“.

„Léčba založená na jeho objevu se ukázala být velmi efektivní v boji proti rakovině,“ dodala nadace.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během kterého bude rovněž oznámena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Nobelova cena za literaturu letos ohlášena nebude kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež cenu uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie ve výši devíti milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývající ve Stockholmu.

  • James P. Allison (70): Americký imunolog Allison se zabývá novými léčebnými metodami u nejsmrtelnějších druhů rakoviny, převážně v oblasti imunoterapie, při níž se vyvolá imunitní odpověď organismu na nádorové buňky. Narodil se 7. srpna 1948 ve městě Alie v Texasu. V roce 1969 nejprve absolvoval bakalářské studium mikrobiologie a v roce 1973 získal doktorát z biologie na Texaské univerzitě v Austinu. Je členem řady prestižních vědeckých institucí a nositelem řady cen.
  • Tasuku Hondžó (76): Japonský imunolog se specializuje na molekulární imunologii. Narodil se 27. ledna 1942 v Kjótu, od roku 1960 studoval medicínu na Kjótské univerzitě, v roce 1975 tam získal doktorát. Zahraniční zkušenosti sbíral v letech 1971-1974 na stáži v embryologickém oddělení Výzkumného ústavu Carnegie a také v Národním ústavu pro zdraví dětí a rozvoj jedince, jež oba spadají pod Národní výzkumný ústav zdraví (NIH) ve Washingtonu, který je nejprestižnější institucí svého druhu v USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme