Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar, Američan a Brit za obor kryoelektronové mikroskopie

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie. Jedná se o moderní zobrazovací metodu, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul. Oznámila to ve středu Královská švédská akademie věd, podle níž může nová metoda přispět například k vývoji nových léků.

Tento článek je více než rok starý.

Stockholm (Aktualizováno: 12:30 4. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise Nobelovy ceny oznamuje vítěze ocenění v kategorii chemie.

Komise Nobelovy ceny oznamuje vítěze ocenění v kategorii chemie. | Foto: Claudio Bresciani | Zdroj: Reuters

Kryoelektronová mikroskopie umožňuje studium buněčné architektury, virů a proteinových komplexů téměř v atomovém rozlišení. „Vědci mohou nyní zmrazit biomolekuly uprostřed pohybu a zobrazit procesy, které dosud neviděli,“ uvedla Královská švédská akademie věd.

„Tato metoda posunula biochemii do úplně nové éry,“ uvedla Královská švédská akademie věd ve svém prohlášení při udělení ceny a dotace ve výši devět milionů švédských korun (asi 24 milionů korun). Letos byla finanční prémie o jeden milion švédských korun vyšší.

Nobelovu cenu za medicínu získali tři američtí vědci zkoumající biologické rytmy lidského těla

Číst článek

Ocenění za chemii je tento rok v pořadí třetí. V pondělí se těšili z pocty za lékařství tři Američané - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young - za výzkum v oblasti chronobiologie. V úterý byla vyznamenána za fyziku další trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru.

Ve čtvrtek bude znám nositel Nobelovy ceny za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývajících pět ve Stockholmu. 

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme